Noční akce proti bojovníkům Tálibánu; Foto: PFC Codie Mendenhall / Wikimedia Commons

Noční akce proti bojovníkům Tálibánu; Foto: PFC Codie Mendenhall / Wikimedia Commons

Zahraniční

AFGHÁNISTÁN: Při bojích a útocích zemřel vloni rekordní počet civilistů

Při bojích a útocích v Afghánistánu zemřel loni rekordní počet civilistů. Celkem 3804 civilních obětí, z nichž většinu mají na svědomí radikální islamisté, představuje nárůst o více než desetinu proti roku 2017. Podle agentury AFP to vyplývá ze zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA), kterou dnes organizace zveřejnila.

Vyšší počet cílených útoků na obyvatelstvo

Vůbec nejvyšší je rovněž počet dětských obětí, kterých loni zemřelo 927, zatímco o rok dříve to bylo 826. Za nárůstem počtu civilních obětí je podle OSN zejména vyšší počet cílených útoků na obyvatelstvo, které páchají islámští teroristé, ale rovněž nárůst počtu civilistů, kteří zemřeli po leteckých útocích spojenecké koalice.

Prohraná válka

Tento poslední vývoj jenom dokazuje skutečnost, že v afghánské válce není možno vyhrát nad místními bojovými skupinami. Neuspěl kdysi Sovětský svaz a neuspěli nyní ani Američané a jim asistující vojska závislých zemí (mezi nimi ČR). Proto začaly USA tajně jednat s Tálibánem o odchodu amerických vojsk ze země pod vágním slibem, že už Tálibán nebude nikdy na svém území hostit žádnou organizaci ohrožující Spojené státy (viz ZDE). Američané tím chtějí marně vzbudit dojem, že se nejedná o jejich kapitulaci.

Rudolf Hruboň