Zahraniční

Američtí Republikáni chtějí obvinit zástupce generálního prokurátora

Republikáni v Kongresu připravují obvinění z velezrady náměstka generálního prokurátora USA, amerického právníka Roda Rosensteina, který připravil obvinění proti 12 Rusům v případě údajného ovlivnění amerických prezidentských voleb. Uvádí to ve svém článku americký konzervativní server Politico (viz ZDE).

Pomalý postup při vyšetřování agentů FBI

Podle článku jsou přípravy na obžalobu v závěrečné fázi. Republikáni chtějí obvinit Rosensteina z pomalého pokroku ve vyšetřování agentů FBI, kteří jsou podle kongresmanů zaujatí vůči  prezidentu Donaldu Trumpovi. Jak píše Politico, obžaloba může být podána již v pondělí 16. července, ale datum může být ještě změněno.

Obvinění proti Rusům

V minulých dnech Rosenstein uvedl, že ministerstvo spravedlnosti předložilo nová obvinění v případě údajného ruského ovlivňování prezidentských voleb v USA. Má se jednat o 12 Rusů, kteří podle Rosensteina pracovali pro ruské zpravodajství a byli zapojeni do hackerských útoků na počítačové sítě Demokratické strany. Dle dokumentů ministerstva spravedlnosti USA ale neexistují žádné důkazy o tom, že by tyto údajné útoky ovlivnily výsledek prezidentských voleb.

Rusko obvinění odmítá

Rusko opakovaně popírá obvinění, že se snažilo ovlivnit volby v různých zemích. Podle Vladimíra Putina jsou tato obvinění důsledkem vnitřních konfliktů ve Spojených státech. Současně ruská hlava státu vyjádřila naději, že tato vyšetřování neovlivní rozvoj vztahů mezi Ruskem a těmito zeměmi.

-rh-

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.