Domácí

ANALÝZA: Vysílání ČT24 není vyvážené a objektivní

Analýza vychází z podrobného několikadenního sledování vysílání tohoto zpravodajského kanálu České televize. Bohužel se potvrdila předběžná podezření, že jeho činnost nelze považovat za vyváženou a objektivní.

ČT24 začala vysílat v roce 2005 jako první a v současné době jediná specializovaná zpravodajská stanice České televize. Jako veřejnoprávní televize by měla poskytovat vyvážené a objektivní informace.

Bohužel, v práci redaktorů, kteří se podílejí na vysílání tohoto kanálu, se objevují opakovaně neprofesionální a manipulativní postupy.

Výběr zpráv a témat

Z výběru zpráv a témat, o kterých ČT24 informuje, je cítit neobjektivnost a poplatnost soukromým politickým preferencím jednotlivých redaktorů, kteří mají vliv na skladbu vysílání. Ke vzoru objektivity veřejnoprávních televizí, britské BBC, má v tomto ČT24 ještě hodně daleko.

Úprava vyznění a prezentace zpráv

Při informování o konkrétních událostech používají redaktoři hojně různé přívlastky jako např. “údajně”, “kontroverzní” apod. v případě informací o někom nebo něčem, co chtějí dehonestovat nebo komu chtějí snížit důvěryhodnost. Plují tak na vlně mainstreamových médií bez snahy o větší objektivitu.

Čas věnovaný jednotlivým tématům

I zde je cítit vliv osobních názorů jednotlivých pracovníků ČT24, kdy preferovaným událostem je věnována větší pozornost (vícenásobné opakování, delší čas příspěvků) než těm, které jsou potlačovány. Existují i významné události, o kterých televize neinformuje vůbec a naopak někdy informuje o okrajových záležitostech.

Návodné otázky v rozhovorech

Redaktoři ČT24 používají také např. při rozhovorech s různými hosty naprosto neprofesionálně tzv. návodné otázky, kterými se snaží navést dotazované na určitou konkrétní odpověď, kterou by rádi slyšeli a to opakovaně i v případě, kdy se tomu host chce vyhnout a sdělit svůj vlastní názor. Tímto způsobem se snaží redaktoři ovlivňovat vyznění těchto rozhovorů.

Zapojení do mediálních kampaní

Veřejnoprávní ČT24, která by měla zůstat vždy neutrální, se bohužel nechává vtahovat do mediálních a dehonestačních kampaní, jako je např. v současné době kampaň proti hnutí ANO. Je tzv. veřejným tajemstvím, že vliv na vyznění vysílání ČT24 mají pravicové strany, hlavně TOP09.

Závěrem lze říci, že na to, že má ČT24 ještě nějakou sledovanost, má vliv hlavně absence konkurence na českém trhu. Jediná konkurenční zpravodajská televize Z1 musela bohužel skončit, protože z příjmů z reklamy nedokázala ufinancovat to, co ČT24 financuje z bohatého zdroje koncesionářských příspěvků.

-rh-

6 komentářů

 1. Miroslav says:

  ČT 24 by měla být VEŘEJNOPRÁVNÍ ! médium. Ale program ČT a jednotlivé její politické pořady a komentáře tomu zdaleka neodpovídají. O objektivitě redaktorů na ČT24 a často zvaných spřízněných mainstreamových hostů nebo pravicových ekonomů, se dá s úspěchem pochybovat. Už léta jsme my koncesionáři nuceni platit měsíční “výpalné” ve výši 135,- Kč. Ale kde byla dlouhá léta zpětná vazba ČT na kritické reakce platících koncesionářů? ( I soukromá TV NOVA měla pořad “volejte řediteli). Jak si veřejnoprávní ČT například může vůbec dovolit stále dehonestovat a špinit prezidenta Zemana ??? Protože není slepě proamerický a říká a prosazuje to, co si myslí obyčejný lid? Zeman nazývá věci pravými jmény a na to český občan slyší. Ale u vás na ČT 24 se občan díky jakési “politické korektnosti” nedoví nic jiného než to, co vysílají soukromé TV. A co je naprostý trapas, tak to, jak si vaši redaktoři ve svých pořadech s politickými představiteli, vylévají svoje politické názory, místo toho aby nechali mluvit hosty a neskákali jim stále do řeči. Divák diky tomu zná sice už přesně protizemanovské názory např. redaktora Moravce ale hostovi-politikovi je zabráněno se vyjádři delší souvislou větou. A za 6 miliard ročního příjmu ČT za koncesionářské poplatky od nás, se nevymlouvejte, že pro závažná společenská a politická témata není na ČT 24 čas a prostor. Proč nezvete 5 x týdně do politickéch pořadů pana Okamuru, který byl při minulých krajských volbách úspěšnější než Kalouskova TOP nebo ODS ???

 2. Ivan Hodhazi says:

  .. snad největší šovinista, sebestředný narcis Moravec a tlusťoch Takáč. To je ostuda ČT, kterou jsem, z důvodu zachování zdraví, přestal sledovat. Ono stačí dopolední vysílání ČT24, těch redaktorek, blbečků, neprofesionální, hloupé. Za naše prachy. Zrušte povinné koncesionářské poplatky a vysílejte si, co chcete. Nechceme vás dále financovat !!!

 3. Jeden konkrétní příklad. Zopakuju vám to ve vašem jazyce. JEDEN KONKRÉTNÍ PŘÍKLAD! Jinak jděte s touhle analýzou do prdele.

 4. Dobrý den, konkrétních příkladů si můžete najít ve vysílání spoustu dnes a denně…

 5. Obrovskou demonstraci na podporu madarskeho premiera v Budapesti vysilala, zminovala, komentovala verejnopravni media? – kdyz ne, nemate pravo nazyvat se verejnopravnim mediem. Velikost demonstrace nema obdoby,patri mezi nejvetsi v Evrope, je to vyznamna udalost.
  Projev madarskeho premiera Orban Viktora pri prilezitosti 170-vyroci vypuknuti povstani proti Vidni.
  VIKTOR ORBAN – Jiz nasi predkove rikali, ze babeli lide nemaji vlast.

  ————-

  https://www.facebook.com/orbanviktor/videos/10156039866446093/

 6. Adamová Anna says:

  Chtěla bych požádat,aby se moderátor Jiří Václavek naučil správně vyslovovat samohlásky.Zkuste se někdo zaposlouchat do jeho pořadu a zjistíte,že jeho řeč se stává špatně srozumitelnou.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.