Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

AROGANCE MOCI: Pražští Piráti chtějí vystěhovat policisty z městských bytů

“Máte 30 dní na vystěhování, služební byt je pro vás totiž moc velký”. Takové rozhodnutí dostalo od Magistrátu hlavního města Prahy podle TV Prima dopisem hned několik příslušníků městské a státní policie.

Výpověď po 11 letech

Hana pracuje u státní policie už pětadvacet let. Magistrát jí dal k dispozici před jedenácti lety služební byt. Od roku 2015 smlouvu prodlužoval automaticky po dvou letech, teď ale Haně přišel dopis s výzvou, že musí po jedenácti letech do třiceti dní byt opustit. „Já jsem to přečetla, a absolutně jsem tomu nemohla uvěřit. Ono to je strašně těžký se s tou situací vyrovnat. Nehodlám se vystěhovat do měsíce,“ sdělila televizi žena.

Odbory protestují

Odborová Aliance IZS (integrovaného záchranného systému) zveřejnila aktuálně na sociálních sítích výzvu, aby se jí ozvali policisté, kterých se problém týká. Například Roman Pavlík k tomu uvedl: Vím o bývalé kolegyni Ludmile Novákové, se kterou jsem pracoval v Bartolomějské už v 90. letech. Já myslel, že má smlouvu na dobu neurčitou jako já, když mi dali byt 3+1 na Barrandově v roce 1993, což jsem měl jako podmínku přestupu na kriminálku, kam mě chtěli z MOP Krakovská. Do 2,5 měsíce jsem měl dekret.“

Za vyhazovem stojí Piráti

Nováková se vyjádřila, že za vším stojí Piráti, jelikož jde skutečně o jejich iniciativu. Magistrát v dopise argumentuje v případě zmíněné Hany například tím, že je byt 2+1 pro jednu osobu údajně moc velký. Přitom to několik let nevadilo, ale teď je to prý problém. Poslanec Patrik Nacher (ANO) k tomu sdělil: „Připomíná mi to domovní důvěrníky před rokem 89, že tady někdo kontroluje metráž bytů a zkoumá, kolik je tam osob.“

Magistrát po kritice couvá

Pražský magistrát, jemuž vládne Pirát Zdeněk Hřib, chce celou situaci řešit údajně tak, že prý nabídne policistům náhradní bydlení. Kdy, to však není jasné. „Nemusí se bát toho, že by skončili někde na dlažbě,“ uvedl k policistům, co se budou muset vystěhovat, mluvčí Prahy Vít Hofman.

Rudolf Hruboň