Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO: Opozice ztrácí podporu. Lukašenko uzavírá hranice

Generální stávka, která byla plánována opozicí na uplynulý týden, skončila fiskem. Zúčastnilo se jí jen několik menších firem. Opozice ztrácí mezi občany podporu. Její vůdkyně Svjatlana Cichanouská objíždí západní země a žádá o podporu.

Uzavření hranic

Prezident Alexander Lukašenko nařídil částečně uzavřít pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a Ukrajinou. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters, která podotkla, že uzavření se netýká hranic se spojeneckým Ruskem. Běloruský výbor pro kontrolu hranic uzavření zdůvodnil snahou zabránit šíření koronaviru, pandemii zmínil i Lukašenko. Lukašenko pohrozil uzavřením hranic už v minulosti, dosud se tak ale nestalo. Důvodem aktuálního omezení provozu přes hranice mohou být také obavy z vojenské intervence ze strany členů Severoatlantické aliance a nebo na Západu závislých zemí.

Nový ministr vnitra

Dosavadního ministra vnitra Juryje Karajeva vystřídal Ivan Kurbakov, který jako policejní náčelník v Minsku řídil zásahy proti demonstrantům. Lukašenko dále jmenoval tři nové poradce, kterým svěřil dohled nad bezpečností v různých částech země. Zodpovědní budou za Minsk, oblast Brestu, jenž leží u polských hranic, a za Grodno, které se nachází u hranic s Polskem a Litvou. Důraz na bezpečnost v regionech sousedících se státy NATO odpovídá opakovaným prohlášením Lukašenka, že Severoatlantická aliance a Západ podporují protesty v Bělorusku, píše Reuters. Lukašenko ve čtvrtek rovněž slíbil v případě potřeby povolat do ulic armádu i ozbrojit dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek.

Zpracoval Rudolf Hruboň