Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Domácí

BIS získala anticenu Velkého bratra v kategorii Úřední slídil

Ve středu byly rozdány anticeny pro nejvlezlejší úřady, společnosti a technologie za rok 2019. Neunikla pozornosti ani aktivita BIS, jež získala svou cenu za návrh zákona umožňující zpravodajským službám využití technologií rozpoznávání obličeje.

BIS chce stále více pravomocí

Udílení cen Velkého bratra (Big Brother Awards) probíhalo na základě rozhodnutí poroty, jež zahrnovala specialisty z různých oblasti, včetně právníku, novinářů, odborníků na nové technologie a dalších. Návrh novely zákona, kvůli němuž BIS získala anticenu, dává službě přístup k digitálním fotografiím ze státních registrů, které může využívat pro automatické rozpoznávání obličeje a tím pádem k identifikaci českých občanů. Jan Vobořil, výkonný ředitel organizace Iuridicum Remedium, která ceny udílí, je přesvědčen, že tyto změny jsou značným mezníkem v otázce sledování a kontroly veřejných prostorů. Schválená novela otevírá cestu zpravodajským službám k vytváření alternativních databází digitálních fotografií a plošnému využívání metod automatického rozpoznávání obličeje, které radikálně promění dopady sledování veřejného prostoru,“ uvedl. Jako jeden z hlavních důvodů udělení ceny v této kategorii právě Bezpečnostní informační službě byla uvedena nedostatečná kontrola činnosti zpravodajských služeb. Navíc byl zdůrazněn problém zásahů do soukromí ze strany zmíněných služeb a snaha odstranit Úřad pro ochranu osobních údajů z připomínkových řízení.

BIS nesouhlasí

Udělení anticeny představitelé Bezpečnostní informační služby nenechali bez reakce. Mluvčí BIS totiž sdílel tweet, kde vyjádřil přesvědčení, že tuto cenu instituce obdržela v podstatě údajně za své snahy chránit české občany„BIS dnes obdržela anticenu Big Brother Awards za snahu chránit občany ČR před hrozbami terorismu a nekontrolované migrace. Při takové příležitosti se sluší mít ‚děkovnou‘ řeč,“ je uvedeno v tweetu na stránce Bezpečnostní služby.

V tomto dopisu Ladislav Šticha, mluvčí Bezpečnostní informační služby, vytkl organizaci Big Brother podporu těch, kteří projevují nepřízeň vůči bezpečnostním službám. Zdůraznil, že v podstatě stejní lidé údajně následně žádají o pomoc. Nakonec prohlásil, že Big Brother prý udělil cenu lidské hlouposti.

Rudolf Hruboň