Domácí

Boj o Prahu

A opět se bojuje o naše hlavní město… Naštěstí jen na politickém poli. Co to přinese Pražanům?

V uplynulých týdnech se opět (po kolikáté už v novodobé historii Prahy?) rozpadla koalice politických stran, které vládnou naší metropoli. Iniciátorem rozpadu byly intriky strany TOP09, které bohužel neprohlédli méně zkušení politici ze stran trojkoalice.

V této souvislosti je škoda, že i hnutí ANO se zbytečně zašpinilo tím, když nabízelo jednání o nové koalici i svému úhlavnímu nepříteli, TOP09. Od začátku bylo jasné, že strana Miroslava Kalouska nebude nikdy jednat s hnutím Andreje Babiše. Předseda zastupitelů TOP09 Václav Novotný si akorát ANO “vychutnal”.

Má Praha šanci na lepší vládu? “Bohužel”, přes pražský rozpočet protéká příliš mnoho peněz a proto boj o “koryta” bude tvrdý, a to hlavně ze strany tradičních politických subjektů, které vládnou Praze v posledních 20 letech, tzn. TOP09, ČSSD a ODS.

Naštěstí má hnutí ANO, které v Praze volby vyhrálo, dost silnou pozici na to, aby při chytré vyjednávací taktice dokázalo nejbližší možné spojence, jako je jsou opět ČSSD a strany trojkoalice, přesvědčit o tom, že nejpragmatičtější variantou je obnovení bývalé koalice, i když možná v jiném personálním složení.

Jenom naivní hlupáci by mohli podlehnout vábení zkompromitovaných pravicových stran ODS a TOP09. I když personálně obměněni, nezapřou “noví” představitelé těchto subjektů v pražském zastupitelstvu, už zmíněný Václav Novotný za TOP09 a Filip Humplík za ODS, svou typickou aroganci a nezájem o skutečný prospěch hlavního města.

Jako parafráze známého rčení nezbývá než doufat, že jeden neúspěch strany stávající pražské koalice “nezahubí, ale posílí” a budou schopny ve svých řadách překonat osobní a skupinové zájmy některých svých členů s cílem Praze prospět, ne ji pouze “podojit”…

RH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.