Britové dlouhodobě experimentují s chemickými zbraněmi

Zahraniční

Britové dlouhodobě experimentují s chemickými zbraněmi

Chemické zbraně byly Velkou Británií široce používány už od dob první světové války. Během této války Británie vyrobila asi 25 400 tun toxických chemikálií. Britové používali řadu jedovatých plynů, původně chlóru a později fosgenu, difosgénu a yperitu.

Použití chemických zbraní v boji během války bylo tehdy v rozporu s Haagskou deklarací o dusivých plynech z roku 1899 a Haagskou úmluvou o pozemní válce z roku 1907, která výslovně zakazovala používání “jedů nebo otrávených zbraní” v boji.

Během druhé světové války Britové vyráběli yperit, chlór, lewisit, fosgen a uložili jej na letištích a skladech pro použití na plážích v případě invaze Německa na britské ostrovy.

Od roku 1939 jsou prováděny experimenty s chemickými zbraněmi včetně nervových plynů ve výzkumném zařízení Porton Down, jenž se nachází poblíž Salisbury, kde žil také Sergej Skripal, který byl nedávno napaden chemickou zbraní.

Vstup do britského výzkumného střediska chemických zbraní v Porton Down; Foto: Sebastian Ballard, Wikimedia Commons

Při výzkumech v Porton Down byli v minulosti využíváni jak dobrovolníci, tak vojáci, kteří si později stěžovali na vznik závažných onemocnění u mnohých z nich poté, co se zúčastnili testů. V následujících letech vyšlo najevo, že těmto dobrovolníkům nebyly poskytnuty dostatečné informace o rizicích pokusů v rozporu s Norimberským kodexem z roku 1947.

Do rozšíření tohoto výzkumného střediska chce Británie investovat v nejbližších letech přes 48 miliónů liber (1,4 miliardy korun), údajně pouze pro obranné účely.

Zdroj: Wikimedia.org (2x)

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.