Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Ekonomika

ČESKO je 10. zemí na světě z hlediska daňové atraktivity

Americká nezisková organizace Tax Foundation, která každoročně hodnotí daňovou konkurenceschopnost zemí OECD, zařadila Českou republiku na 10. místo z 36 hodnocených zemí. Uvedla to na svém profilu na sociální síti ministryně financí Alena Schillerová (viz ZDE).

Přehlednost a stabilita daňového systému

Americká neziskovka ve své zprávě (viz ZDE) na začátku uvádí, že struktura daňového řádu země je důležitým určujícím faktorem její hospodářské výkonnosti. Dobře strukturovaný systém daní je pro daňové poplatníky přehledný a může podporovat hospodářský rozvoj a zároveň zvyšovat dostatečný příjem pro vládní priority. Naproti tomu špatně strukturované daňové systémy mohou být nákladné, narušují ekonomické rozhodování a poškozují domácí ekonomiky.

Index mezinárodní daňové konkurenceschopnosti

Index se snaží změřit, do jaké míry daňového systému dané země přilne ke dvěma důležitým aspektům daňové politiky: konkurenceschopnosti a neutrality. Podle výzkumu OECD jsou daně z příjmu právnických osob nejškodlivější pro hospodářský růst, přičemž daně z příjmu fyzických osob a spotřební daně jsou méně škodlivé. Naproti tomu daně z nemovitého majetku mají nejmenší dopad na ekonomický růst. Daňový systém, který je konkurenceschopný a neutrální, podporuje udržitelný hospodářský růst a investice a zároveň zvyšuje dostatečné příjmy pro vládní priority.

Za Českou republikou je spousta vyspělejších zemí

V žebříčku sestaveném Tax Foundation se na prvních místech umístily pobaltské státy (Estonsko, Lotyšsko a Litva), mezi které se vklínil na druhém místě Nový Zéland. Za Českou republikou na 10. místě se umístilo nejen např. Slovensko na 11. místě, ale také např. Rakousko (12.), Kanada (15.) nebo Německo (16.). Nejhůře se na 36. místě umístila Francie.

Rudolf Hruboň