Ilustrační foto: Antonio Melina / Agência Brasil / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Antonio Melina / Agência Brasil / Wikimedia Commons

Domácí

ČEŠTÍ MUSLIMOVÉ jsou financováni radikály, zjistily tajné služby

Česká muslimská obec přijímá platby od kontroverzního salafistického spolku „Islámská akademie pro vzdělávání a ­výzkum (iERA)“. Tajné služby ji podezřívají, že se snaží o expanzi salafismu, který hlásá návrat islámu ke kořenům a nastolení islámského práva šaría. Upozornil na to portál iDNES.cz (viz ZDE).

Centrála ve Velké Británii

Jde zároveň o vůbec první důkaz, že čeští muslimové jsou v kontaktu se salafisty ze zahraničí, které podle zjištění MF DNES sledují tamní rozvědky. Islámská salafistická nadace iREA byla založena ve Velké Británii, kde byla také roky velmi aktivní. Po mnoha kontroverzních projevech jejího zakladatele Abdura Raheema Greena začaly organizaci vyšetřovat tamní úřady pro antisemitismus, za projevy požadující ukamenování homosexuálů či cizoložnic. Spousta jejích vůdců či kazatelů byla z Británie vykázána nebo jako například radikálnímu salafistickému kazateli Billalu Phillipsovi, který s Islámskou akademií spolupracoval a je jedním z nejznámějších, byl zakázán z bezpečnostních důvodů vstup do země.

Buňky po celé Evropě

I tak ale stihla iERA založit své buňky v dalších státech, jako například v Rakousku či Německu, kde je aktivní skupina IMAN. Podle informací MF DNES právě tato rakouská odnož britské iERA peníze pro české muslimy domlouvala. Pavel Ťupek, islamolog a odborník na salafismus z katedry Blízkého východu Univerzity Karlovy, uvádí, že není pochyb, že organizace iREA je salafistická. „Zaměřuje se zejména na křesťany a ateisty. Propagandu dělá jak na ulici v Británii, Nizozemsku, Švédsku, tak třeba v Africe. Na salafismu jsou problematické některé doktríny, jako chování k nevěřícím, a pak to, že přitahuje radikály,“ říká Pavel Ťupek.

Pod dohledem tajných služeb

Salafisty z uskupení IMAN sleduje jak Federální úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu, tak německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), civilní zpravodajská služba Německa. Ve svých pravidelných zprávách o islamismu a terorismu před aktivitami této skupiny varují. „Svým konceptem, který zahrnuje snahu o islamizaci bezprostředního sociálního prostředí, lze uskupení IMAN považovat za vážného hráče na salafistické scéně,“ napsala německá tajná služba ve své loňské výroční zprávě. IMAN se snaží a bude snažit vybudovat síť svých salafistických buněk i v dalších státech. „IMAN se nezaměřuje na hlasité kampaně, ale na plíživou a nenápadnou salafizaci sousedů, spolužáků a kolegů,“ varují tajné služby.

Zpracoval Rudolf Hruboň