Domácí

Detektiv GIBS: Šlachta bude jednou kůrka z citronu

V rámci pořadu Události na České televizi byla včera v reportáži o kauze kolem kontroverzní reformy policie zveřejněna část výslechu vedeného detektivem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kde se zmiňuje o úloze GIBS jako “likvidátora” nepohodlných policistů, mimo jiné i odcházejícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty:

Detektiv GIBS: Nebojte se ani Šlachty, nikoho, nikoho se nebojte. Ne, myslím to opravdu vážně a my jsme tady od toho, abysme tyhlety poldy likvidovali.

Vyslýchaný: Šlachtu a tyhlety?

Detektiv GIBS: Ne, celkově všechny. Ne, to není daný. Nemusíte se nikoho bát z těhletěch lidí. Oni tohleto pouštěj ven, že jsou nezničitelný. I oni jednou budou ta kůrka z toho citronu.

Generální inspekce bezpečnostních sborů je instituce, která vznikla v roce 2010 kvůli mocenskému boji o Policii ČR mezi ODS a Věcmi veřejnými (VV) a nahradila tak původní Inspekci Policie České republiky.

GIBS má ze zákona za úkol zejména vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce a nebo zaměstnanci těchto útvarů.

Bohužel již od svého založení neplnila GIBS úkoly předepsané jí zákonem, ale stala se institucí pro šikanování nepohodlných policistů v režii ODS, která si prosadila do jejího vedení své lidi, zejména bývalého ředitele Ivana Bílka, který odešel po zesilující se kritice na konci listopadu 2015.

Záznam reportáže ČT je možno shlédnout zde (cca od času 24:10).

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

4 komentáře

  1. Obludy z GIPSU – vy budete kůrou citronu, teď.

  2. Vítejte v českém OBLUDÁRIU ! ! ! ! ! !

  3. Jaromír Balda says:

    GIPS – “G”angstery “I”nfikovaná “P”olicejní “S”práva

  4. Helena says:

    Nojo, dřive vadilo lidem, že si KSC jako vladnouci strana prestupky straniku resit po sve linii, nyní zase chce mocenska strana ne resit,ale zahladit prestupky ci tr.ciny svych straniku. Jenomze tehdy slo treba o pytel ukradenych brambor.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.