Lukáš Wagenknecht; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Lukáš Wagenknecht; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

Díky pirátskému senátorovi Wagenknechtovi přišla ČR téměř o miliardu korun

Policie odložila vyšetřování údajného kartelového spiknutí ve věci IT zakázky na “e-systém” v němž Česko vypořádává všechny žádosti o evropské dotace. Uvádí to ve svém článku server Lidovky.cz (viz ZDE). Na samém počátku kauzy byl audit bývalého náměstka ministra financí, dnes senátora za Pirátskou stranu Lukáše Wagenknechta.

Kartel, který nebyl

Před čtyřmi lety se bývalý náměstek ministra financí zodpovědný za audit Lukáš Wagenknecht postaral o pořádný poprask. Prověrka, které jeho tým podrobil pořízení robustního e-systému, v němž Česko vypořádává všechny žádosti o evropské dotace, skončila skandálním závěrem – podezřením na podplácení a kartelovou dohodu. Příběh, kvůli němuž Brusel málem přestal Česku proplácet veškeré dotace, má ale trpký konec. Vyšetřovatelé skončili se závěrem, že se žádný trestný čin nestal.

„Policie odložila trestní věc podezření ze spáchání zločinu, neboť ve věci nejde o podezření ze zločinu a není namístě věc vyřídit jinak. Ministerstvo pro místní rozvoj s touto skutečností již seznámilo zástupce Evropské komise,“ potvrdil Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které zodpovídá za takzvaný monitorovací systém, jak se dotyčná IT platforma jmenuje.

Česká republika přišla o necelou miliardu

„Na základě tohoto auditu se tím začala zabývat policie a Evropská komise odmítla platit výdaje do doby ukončení policejního šetření úplně. Po 3,5 roku policie nic nenašla a tím potvrdila názor ministerstva pro místní rozvoj. Tímto krokem pana Wagenknechta přišla Česká republika o necelou miliardu – 820 milionů korun – ze zdrojů Evropské unie,“ dodal Frček.

-rh-

 

6 komentářů

 1. A co takhle vznést na Wagenknechta obvinění z trestného činu křivého obvinění? Pak se mu to mohlo dát k úhradě.

 2. lojzo says:

  Ono je to velice těžké když tuneláře prověřují zločinci a nakonec vydají pro policii směrnici ukončit vyšetřování,zločin se nikdy v řadách politiků neuskutečnil.Všichni víme že PIRÁTI jsou vesměs nevzdělaní možná prošli rychlokursem a volili je islamisti z Německa a Rakouska,ale jak je možné,že prodrbali skoro miliardu a opět stejně jako 29 let se zde děje,NIKDO nebude potrestán?!Takže by měli všichni členové PIRÁTŮ jít na galeje a vše si tam odpracovat a ne aby to zaplatili občané!!!

 3. Zdeněk says:

  Co bylo cílem jeho podání o kartelovém spiknutí? Dal nějaké relevantní podklady sám, nebo si myslel, že ostatní vidí stejně skutečnost jako on? A ono to nebylo? Prokázání asi nebylo zadarmo… tady senátoři cvičí trestní oznámení kvůli 50 milionům a tohle bude bez TO? To bych se divil. A taková parta čistotnejch upjatejch karierních senátorků rozdává známky o bojovnících proti korupci hlava nehlava ať to stojí co to stojí. Pochybil? Na co je svému senátnímu obvodu?

 4. Eduard Schober says:

  Zase se mi chce zvracet.

 5. Karel Zahálka says:

  Pamatujete na slogan Pirátů – „Pust´te nás na ně”?! NECHYTÁ VÁS Z TOHO HNUS?! A budete je pořád volit?! Pak si ale nestěžujte…

 6. Franta says:

  Lidi uvědomte si, že vyšetřovatelé nemají snahu prokázat něco takového. Všechny mocenské složky se navzájem kryjí. Přemýšlejte. Řekl někdo, že Wagenknecht neměl pravdu? Ne! Oni teď jen tvrdí, že to co se stalo nebyl trestný čin.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.