Ministr zahraničím EU Josep Borrell; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Ministr zahraničím EU Josep Borrell; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Zahraniční

EU nechce další vyhošťování ruských diplomatů

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, jak oznámila agentura ČTK (viz ZDE).

EU nechce zvyšovat napětí

Evropské unie podle jeho slov nadále stojí za Českem v jeho sporu s Moskvou vyvolaném kauzou Vrbětice. „Musíme hledat jasnou podporu, ale zároveň se snažit nezvyšovat napětí,” prohlásil Borrell, podle něhož mohou podstatné slovo k dalšímu vývoji říci prezidenti a premiéři členských zemí, kteří mají 25. května v plánu širší debatu o budoucích vztazích s Ruskem. Do té doby však „není na programu další eskalace vyhošťováním diplomatů”, uvedl koordinátor zahraniční politiky evropského bloku.

Destrukce vztahů s Ruskem

Vztahy mezi Prahou a Moskvou se vyostřily v polovině dubna po zveřejnění závěrů českých tajných služeb, podle nichž za výbuchem, který ve Vrběticích v roce 2014 zabil dva lidi, měla stát ruská vojenská rozvědka GRU. Česko a Rusko si poté recipročně vyhostily desítky diplomatů a početně srovnaly počty lidí pracujících pro ambasády obou zemí. Solidárně s tím vyhostilo několik Rusů také Slovensko či pobaltské státy. Moskva reagovala recipročním vypovídáním. Hromadné vyhošťování diplomatů ze zemí EU se však nekonalo.

Zpracoval Rudolf Hruboň