V posledních dnech dopadla pandemie koronaviru tvrdě na Spojené státy, které se tak staly novým epicentrem nákazy. Americké zdravotnictví se naráz ocitlo v krizi, která odhalila neuvážené a nezodpovědné kroky Trumpovy administrativy v minulých letech.
Smutný příběh plicních ventilátorů
V minulých letech odhadlo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), že v případě středně velké chřipkové epidemie ve Spojených státech bude proti stávajícímu stavu potřeba dalších 70 tisíc plicních ventilátorů. Vláda tak vypsala výběrové řízení na jejich výrobu – to vyhrála malá firma Newport Medical Instruments (NMI), která u svých prototypů dokázala zmenšit rozměry, snížit požadavky na provoz a stlačit cenu zhruba na třetinu. Vývoj a schvalování na trh ale trval několik let. Krátce před dodáním menších ventilátorů do míst strategických zásob USA (v roce 2013) byla NMI koupena větší korporací – Covidien (která mimo jiné vyráběla starší a dražší ventilátory, z jejichž globálního prodeje měla dobré zisky). Covidien postupně rozpustila původní tým z NMI, vývoj nových ventilátorů zastavila a v roce 2014 vycouvala z dohody s vládou. Vláda poté začala nové kolo zdlouhavých vyjednávání kontraktů s firmami na vývoj plicních ventilátorů a nakonec vybrala firmu Philips. Teprve v prosinci 2019 si od ní objednala 10 tisíc ventilátorů s předpokládaným datem naskladnění v polovině roku 2020.
Šetření nákladů na nepravém místě
V září 2014, po zkušenostech s pandemií Eboly, spustila Obamova administrativa mezinárodní iniciativu, která spočívala ve finanční, odborné, personální a vojenské pomoci v monitorování infekčních nemocí v rizikových oblastech ve 30 zemích, zejména rozvojových afrických států se slabší zdravotnickou a vědeckou infrastrukturou. Pětiletý plán s rozpočtem 600 milionů dolarů počítal s 49 zahraničními pobočkami amerického úřadu CDC, určenými pro monitoring a prevenci nákazy infekčních nemocí v těchto rizikových oblastech. Rozpočet měl dle plánu vydržet do září 2019, ale již na přelomu ledna a února 2018 byl přísun financí drasticky omezen a důsledkem toho zrušena činnost 39 z 49 z těchto zahraničních prevenčních pracovišť, včetně čínské pobočky. V letech 2017 až 2019 administrativa nového prezidenta Donalda Trumpa předkládala rozpočty se škrty financí pro střediska CDC (8 až 10 % celkově, a např. 20 % pro zoonotický program zabývající se přenosem nemocí ze zvířat na člověka), přestávala financovat desítky specializovaných zařízení, a ze zahraničních poboček stahovala lidské zdroje, zejména technické a zdravotnické odborníky. Finance byly omezeny i pro nemocnice a zdravotnická zařízení specializované na infekční choroby uvnitř Spojených států.
Ohrožení bezpečnosti Spojených států
V dubnu 2018 byl bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem vyhozen ze své funkce Tom Bossert, poradce departmentu Homeland security, který v minulosti upozorňoval na nutnost důkladné strategie při boji s budoucí pandemií. Bolton vyhodil také další čtyři vysoce postavené poradce v otázkách zdravotní bezpečnosti. V květnu 2018 Donald Trump a John Bolton bez náhrady zrušili vládní tým specificky určený pro případy propuknutí globální pandemie. Stejný týden byl (na pokyn Johna Boltona) propuštěn Timothy Ziemer, který při Národním bezpečnostním sněmu (NSC) vedl tým expertů týmu Globální zdravotní bezpečnosti (GHS). Po rozpuštění tohoto týmu v americké administrativě nezbyl žádný úředník na nejvyšší vládní úrovni se zaměřením na globální zdravotní bezpečnost a podle expertů to navíc bylo v době, kdy Spojené státy byly už tak nedostatečně připravené na zvyšující se riziko propuknutí nové pandemie. V létě 2019 Trumpova administrativa bez náhrady zrušila klíčové místo doktorky Lindy Quickové, lékařky a epidemioložky situované v Pekingu v tamní čínské pobočce americké sítě center CDC. V této pozici dr. Quicková trénovala místní epidemiology, vyrážející do terénu, měřit, vyšetřovat a zvládat infekční nemoci v epicentrech nákazy. Mimo to pracovala jako poradce pro čínské představitele v oboru zdraví a prevence. Její unikátní pozice bývala mohla zajistit bezprostřední informace z ohniska nákazy v době, kdy se začala šířit, a uplatnit její expertizu při organizaci její likvidace.
Zdroj: Wikipedia.org
Zpracoval Rudolf Hruboň