Pavel Novotný a Petr Fiala (oba ODS) byli ještě nedávno přátelé; Foto: FB profil Petra Fialy

Pavel Novotný a Petr Fiala (oba ODS) byli ještě nedávno přátelé; Foto: FB profil Petra Fialy

Domácí

FIALA OBRÁTIL, Novotného už nechce

Předsedovi ODS Petru Fialovi došla trpělivost s excesy starosty Řeporyjí Pavla Novotného. Po jeho nedávném urážlivém vyjádření na adresu ministryně financí Aleny Schillerové jej vyzval, aby stranu opustil. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Ostuda ODS

Řeporyjský starosta Pavel Novotný se již delší dobu snaží na sebe upoutat pozornost výhružkami a urážkami svých politických oponentů. Díky tomu čelí trestním stíhání za vyzývání k trestným činům vraždy poslanců a bývalých politiků. Za vyhrožování vraždou podnikateli Marku Vítovi byl již soudem pravomocně odsouzen. Přesto se donedávna těšil toleranci a dokonce podpoře některých členů vedení občanských demokratů. Novotného výzvy k fyzické likvidaci politické konkurence dokonce podporoval i předseda strany Petr Fiala.

Náhlý obrat

Poslední Novotného exces, kdy vulgárně nadával ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) za schválené daňové změny, když ji nazval „ubohou kurvičkou estébákovou“, však vyčerpal trpělivost jeho spolustraníků. Buňka ODS v Praze 5, kam Novotný spadá, jej vyzvala, aby od svého chování upustil, nebo aby vystoupil ze strany. Dokonce i předseda ODS Petr Fiala pondělnímu Právu řekl, že Novotný byl k odchodu vyzván a měl by jej zvážit. „Jeho urážky jsou za všemi hranicemi a slušnému člověku je z toho trapně. Jeho provokace mě nebaví a nezajímají, nechci je dokola komentovat,“ vyjádřil se Fiala.

Poslancem za ODS nebude

Novotný tak může na to, že by se příští rok stal poslancem za občanské demokraty, zapomenout. Vedení strany se v úterý kontroverzního politika rozhodlo nenápadně vyšachovat tím, že potvrdilo podmínku, podle níž za ODS může kandidovat jen člověk s čistým trestním rejstříkem. Ten Novotný nemá. „Výkonná rada ODS potvrdila dvě elementární podmínky pro navrhované kandidáty do parlamentních voleb 2021: negativní lustrační osvědčení a čistý trestní rejstřík. Totéž budeme požadovat i po našich koaličních partnerech,“ napsal na sociální síť europoslanec ODS Jan Zahradil, který je velkým kritikem Novotného.

Stagnace preferencí

Za náhlým obratem Fialovy přízně mohou stát stagnující voličské preference ODS, když občanské demokraty již výrazně předběhli Piráti. ODS se totiž ráda prezentuje jako hlavní oponent hnutí ANO, které stále výrazně vede voličským preferencím. To už ale dávno není pravda. Podpora ODS stagnuje a důvodů je mnoho. Od personální vyprázdněnosti strany, přes obsahovou prázdnost jejího programu až po narůstající nesouhlas s dosavadní tolerancí a dokonce oficiální podporou Novotného hulvátství a kriminální činnosti. Nyní, zdá se, Novotný o podporu vedení strany konečně přišel.

Zpracoval Rudolf Hruboň