Majitel Zbrojovky Václav Bartoněk v srpnu křtil nový dres brněnských fotbalistů společně s předsedou představenstva společnosti Wedos Josefem Grillem; Foto: FC Zbrojovka Brno/Martin Lísal

Majitel Zbrojovky Václav Bartoněk v srpnu křtil nový dres brněnských fotbalistů společně s předsedou představenstva společnosti Wedos Josefem Grillem; Foto: FC Zbrojovka Brno/Martin Lísal

Magazín

FOTBAL: Dva kluby opouští sponzor Wedos. Vadí mu kauzy a manipulace

Známá internetová společnost Wedos se rozhodla přestat sponzorovat dva prvoligové kluby – Zbrojovku Brno a Dynamo České Budějovice. Vadí jí poměry, které v českém fotbale dlouhodobě vládnou. Upozornil na to server Deník (viz ZDE).

Kauzy a zákulisní manipulace

„V posledních týdnech cítíme, že naše značka je silně poškozována mnoha kauzami a zákulisními machinacemi v pozadí fotbalu. Za současného stavu nebudeme špatně fungující fotbal v České republice nadále finančně podporovat,“ stojí v prohlášení společnosti. Naráží nejen na úplatkářskou aféru kolem bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra, ale také na podivné situace, které rozhodovaly v nedávných zápasech Fortuna Ligy. V praxi to znamená, že Brno i České Budějovice mohou přijít o významného sponzora. V případě Zbrojovky jde o osm procent rozpočtu. „O rozhodnutí víme, se společností Wedos komunikujeme, ale v tuto chvíli se pro nás nic nemění,“ tvrdí mluvčí brněnského klubu Martin Lísal.

„Jednatel společnosti Josef Grill nás o svém chystaném vyjádření informoval. Nijak ho s námi nekonzultoval, protože se jedná vyloženě o jeho postoj a rozhodnutí jeho společnosti. Vzniklá skutečnost nás samozřejmě mrzí, protože tím přijdeme v dnešní složité době o část financí do klubového rozpočtu a klub to pocítí. Rozhodnutí společnosti Wedos respektujeme,“ říká generální manažer českobudějovického Dynama Martin Vozábal.

Už bez reklamy

Wedos oznámil, že nechá doběhnout aktuální smlouvy, z nichž jednu uzavřel i na další sezonu. „Naše smlouvy a finanční závazky vůči klubům dodržíme v plném rozsahu, i když tam případně nebude mít žádnou reklamu,“ píše se v dopise. Po klubech chtěla firma na zbytek sezony odstranit či přeškrtnout reklamu, případě ji nahradit textem, který podpoří očistu českého fotbalu. „Chtěli jsme naše reklamy nechat na protest upravit (pomoct s propagací změn v českém fotbale). Zaznělo, že pokud to uděláme, tak klubu s takovouto upravenou reklamou na dresu hrozí například kontumační prohra, protože jde o poškozování dobrého jména českého fotbalu,“ uvádí firma. Firma Wedos, na jejíž servery směřuje pětina českého internetu, vyzývá k opuštění českého fotbalu i další sponzory. „Pokud nastanou změny, tak se vrátíme a český fotbal opět rádi podpoříme,“ končí prohlášení.

Zpracoval Rudolf Hruboň