Američtí spojenci v Evropě a Tichomoří ovlivňují Bílý dům s cílem zabránit USA v přechodu na zásadu nepoužít jaderné zbraně jako první, což by údajně mohlo „dodat odvahu“ Rusku, uvedl americký deník The Financial Times s odkazem na své zdroje (viz ZDE).
Útočný “jaderný deštník”
Podle v současné době platné jaderné doktríny mohou Spojené státy zahájit kdykoliv preventivní jaderný úder vůči svým nepřátelům a proto se jejich spojenci prý cítí chráněni pod tímto jejich „jaderným deštníkem“. Spojené státy podle zdrojů obeznámených s problematikou rozeslaly spojencům dotazník, aby zjistily jejich názor na změny v americké jaderné politice. Většina z nich jakékoliv změny v této oblasti hodnotila negativně. Podle deníku patří k odpůrcům revize takové politiky Velká Británie, Francie, Německo, Japonsko a Austrálie.
Bezdůvodné obviňování Ruska
Mnozí z nich se obávají, že Biden zvažuje možnost přechodu na princip, podle něhož budou Spojené státy moci použít jaderné zbraně pouze za určitých okolností. Podle jejich názoru tento princip prý nezvýší stabilitu, ale pouze „dodá odvahu“ Moskvě a Pekingu. Zástupci NATO opakovaně a bezdůvodně obviňovali Rusko z rozvíjení plánů na použití jaderných zbraní. Američtí členové aliance přitom nikdy neopustili koncept preventivního úderu. Moskva opakovaně zdůrazňuje, že jaderné zbraně považuje pouze za prostředek obrany. Kromě toho ruská jaderná doktrína nepočítá s preventivním úderem.
Zpracoval Rudolf Hruboň