Zahraniční

GLONASS úspěšně konkuruje GPS

GLONASS je globální družicový polohový systém využívaný ruskou armádou. S jeho pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Stejně jako u GPS je část služeb tohoto systému s omezenou přesností volně k dispozici civilním uživatelům.

Vývoj

Vývoj započal v SSSR v 70. letech minulého století a první testovací družice byla vypuštěna v roce 1982. V letech 1996–2001 byla kosmická část systému GLONASS v úpadku. Od roku 2001 bylo prováděno jeho znovuobnovení, ruské území bylo plně pokryto v roce 2010 a celý svět v roce 2011.

Jediná alternativa k GPS

GLONASS je jediná celosvětová alternativa k americkému systému GPS s globálním pokrytím a porovnatelnou přesností. Vzhledem k oběžné dráze družic systému GLONASS je zvláště vhodný pro použití ve vysokých zeměpisných šířkách (sever nebo jih), kde může být získávání signálu GPS problematické.

Zajištění bezpečnosti a nezávislosti

GLONASS zajišťuje Rusku bezpečnost a nezávislost na americkém systému GPS, který by mohl být v případě války záměrně rušen. Tento hlavní účel neztratil na své důležitosti ani po více než 40 letech poté, co bylo ještě v tehdejším SSSR rozhodnuto o jeho vývoji.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.