Švédská ekologická a politická aktivistka Greta Thunbergová kritizovala absenci reakce Evropské unie na protesty, které probíhají ve Spojených státech a které vznikly v reakci na násilnou smrt Afroameričana George Floyda. Ten zemřel rukou policisty.
“Stále čekám na reakci EU”
Mladičká ekoaktivistka se k celé věci vyslovila na svém účtu na Twitteru, kde uvedla, co si o celém incidentu (a nereagování na něj) myslí. „Stále čekám na Evropskou unii a jednotlivé demokratické státy, až oficiálně odsoudí rostoucí policejní brutalitu a útoky na svobodná média v USA. Jak dlouho budeme stát opodál, přihlížet a mlčet?“ napsala ve svém příspěvku.
Still waiting for the EU and individual democratic nations to officially condemn the police brutality and attacks on the free press escalating the USA.
For how long are we going to stand by, watch and say nothing? https://t.co/OtJosMbTaZ— Greta Thunberg (@GretaThunberg) June 5, 2020
Století sociální nespravedlnosti
Následně Thunbergová okomentovala video, které zachycovalo protesty ve městě Buffalo na západě státu New York. Na záběrech je vidět starší muž, zhruba ve věku 75 let, kterého na ulici srazili k zemi dva policisté. Ostatní strážci zákona, kteří se nacházejí opodál, muže ležícího na zemi a krvácejícího z hlavy převážně ignorují. Greta zareagovala na věc také na svém Facebooku, kde ostatní vyzvala ke „globální strukturální změně“. Rovněž prohlásila, že „století rasismu a sociální nespravedlnosti nezmizí samy od sebe.“ Švédská aktivistka však není jediná, komu se vražda černošského muže nelíbí. Odsoudila ji například i německá kancléřka Angela Merkelová (viz ZDE).
Protesty kvůli brutální vraždě
Nepokoje v amerických městech vypukly po vraždě Afroameričana George Floyda v Minneapolisu. Na internetu se objevil videozáznam, na němž mu dali policisté pouta a srazili ho na zem, přičemž jeden z policistů mu klečel na krku. Zadržený muž několikrát řekl, že nemůže dýchat, poté omdlel. Později zemřel na resuscitačním oddělení. Oficiální výsledky soudní expertizy potvrdily, že Floyd zemřel na udušení. Čtyři policisté byli propuštěni ze služby, jeden z nich je obviněn z vraždy druhého stupně. Lidé vyšli do ulic s požadavkem skoncovat s policejní zvůlí, v některých místech se změnily protestní akce v hromadné nepokoje doprovázené rabováním. Ve Washingtonu a některých jiných městech byl vyhlášen zákaz vycházení.
Rudolf Hruboň