Kultura

KOMENTÁŘ: Humorem proti hlouposti

Politická satira má u nás dlouholetou tradici… Připomeňme jen Jana Wericha a Jiřího Voskovce či Českou sodu v 90.letech minulého století. Je škoda, že nyní, ve formálně svobodné společnosti, se u nás nenajdou umělci, kteří by na tuto dlouhou tradici navázali…

Lépe jsou na tom např. naši sousedé v Německu, kde druhý program veřejnoprávní televize ZDF uvádí úspěšný satirický program pod názvem “die Anstalt” (ve volném překladu “Blázinec”, resp. “Ústav pro choromyslné”). Tento pořad připravují dva mladí a přesto již velmi úspěšní komici Max Uthoff a Claus von Wagner.

Jejich komické scénky se věnují aktuálním tématům jak domácího, tak zahraničního politického života. Trefně nazývají věci pravými jmény a odhalují často “veřejná tajemství”, tzn. skutečnosti, o kterých mainstramová média nereferují a nebo je prezentují zkresleně či přímo nepravdivě.

Jejich jízlivé komentáře často člověka doslova zamrazí, když přesně vystihují jednoduchou podstatu často mainstreamem záměrně složitě prezentovaných společenských problémů. Předváděné satiry jsou tvrdě nekompromisní v pojmenovávání věcí pravými jmény.

Z posledních měsíců lze doporučit scénky ze 3 pořadů, které jsou dostupné pro přehrání na serveru YouTube a jsou opatřeny českými titulky:

USA si hledají umírněného povstalce

Americká politika v Sýrii

Informační válka o Ukrajině

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.