Domácí / Společnost

Jan Ruml v ČT: “Elity by měly lidem říci, jak se mají chovat!”

V rámci dnešního dne jsem sledoval zpravodajství České televize, když v něm probíhal právě rozhovor s Janem Rumlem, bývalým disidentem a ministrem vnitra. A najednou mi zatrnulo, když tento člověk prohlásil: “Elity by měly lidem říci, jak se mají chovat!”…

Náhle jsem se v myšlenkách ocitl před listopadem 1989, kdy nám tady jedna strana také říkala, jak se máme chovat, jak máme myslet, jak máme žít… Ale že to uslyším od tzv. “disidenta” a chartisty, to mně opravdu šokovalo.

Ale není se čemu divit, vždyť lidem jako Jan Ruml nešlo nikdy o nějakou demokracii, ale jen a pouze o své osobní a skupinové zájmy. Ruml nesl těžce, že se mu před listopadem 1989 nepodařilo se prosadit a realizoval se tak v západem organizovaném a financovaném tzv. disentu.

Události listopadu 1989 mu udělaly radost, konečně měl šanci se dostat k moci, majetku a vystudovat i vytouženou vysokou školu, i když to byla pouze nechvalně známá práva v Plzni. Co na tom, že ani s podporou svých kamarádů Václava Havla a dalších bývalých disidentů se mu nepodařilo uspět výrazně ani pracovně, ani politicky.

Po profesionálních neúspěších mu nezbývalo nic jiného, než se z veřejného života stáhnout. Od té doby o něm slyšíme pouze sporadicky, ale každé jeho veřejné vystoupení potvrzuje, že myšlenkově zůstal v době minulé.

Tentokrát se opět “odkopal”, když bezelstně prozradil, jak si bývalí disidenti představují “demokratickou” politiku. Jako mentorování úzké skupiny “vyvolených chytrých intelektuálů” vůči “hloupé občanské většině”… Nejsme ovšem v listopadu 1989, nýbrž 26 let poté. Lidé načerpali za uplynulé roky spoustu zkušeností a zjistili také, že být disident ještě neznamená, že je někdo odborník a že má patent na rozum.

Zanechme tedy Jana Rumla v jeho světě, kde by nás stále rád poučoval o tom, co si máme myslet a jak se máme chovat. Bude svými výroky působit čím dále více komicky, než se zcela vytratí z veřejného prostoru.

RH

One Comment

  1. Podobný názor měl i jiný “elitář”, Petr Pithard! A další a další z řad disidentů (česky rozkolníků)!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.