Domácí

JIŘÍ DRAHOŠ: Mám pochopení pro bratry Mašíny!

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš v rámci diskuze sdružení Paměť národa v červnu loňského roku prohlásil, že má pochopení pro činy bratří Mašínů (odkaz viz ZDE).

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená skupina operující v letech 1951 až 1953 na území Československa a během svého exodu také v tehdejší Německé demokratické republice. Členové skupiny loupili a vraždili a zdůvodňovali to údajným odbojem proti tehdejšímu režimu.

V rámci svých kriminálních činů vraždili nevinné lidi, kteří s tehdejším režimem neměli nic společného, jako např. účetního, který převážel výplaty nebo běžného okrskového policistu. Získané peníze použili pro vlastní potřebu, když si např. koupili motorku.

Jejich činy dosahovaly na tehdejší dobu neuvěřitelné brutality, když např. chloroformem omámeného a spoutaného policistu Jaroslava Honzátka ještě podřízli dýkou. Na své vražedné misi zabili celkem sedm lidí.

Absurditu jejich argumentace údajnou odbojovou činností dokazuje to, že za dobu socialismu uprchly z tehdejšího Československa desetitisíce lidí, ale pouze několik jednotlivců se dopustilo v této souvislosti vražd a loupeží.

-rh-

KOMENTÁŘE