Eurokomisařka Věra Jourová; Foto: Webový summit / Wikimedia Commons

Eurokomisařka Věra Jourová; Foto: Webový summit / Wikimedia Commons

Zahraniční

JOUROVÁ: “Vynucujeme plnění pravidel, na kterých jsme se v Evropě dohodli”

“Dělám tady svou práci, stejně jako moji kolegové. Vynucujeme plnění pravidel, na kterých jsme se v Evropě dohodli,“ uvedla v rozhovoru pro Lidové noviny česká eurokomisařka Věra Jourová (viz ZDE).

Pozitivní věci z EU prý lidé neocení

„Musíme vystupovat proti zpolitizované Evropské komisi a snažit se, aby více rozhodovali lídři členských zemí EU,“ uvedl český předseda vlády Andrej Babiš v loňském roce při jedné z debat s občany. S jeho slovy ale eurokomisařka Věra Jourová, přestože je nominovaná za Babišovo hnutí ANO, silně nesouhlasí. „Upřímně řečeno jsem tomu nikdy nerozuměla,” uvedla.

Ve funkci eurokomisařky je Jourová již pátým rokem. Za tu dobu si prý všimla, že tyto výtky o zpolitizovanosti zaznívají zpravidla ze zemí, kterým se nelíbí některé z kroků Evropské komise. „Když je to rozhodnutí zdánlivě ve prospěch nějakého regionu Evropy, tam je ticho, protože pozitivní věci se jaksi nahlas nehodnotí,“ míní.

“Děláme řadu dalších věcí, které jsou pro Čechy dobré”

„Pokud se ale rozhodne něco, co někomu připadá nevýhodné, tak to samozřejmě okamžitě máme na talíři,“ tvrdí Jourová. „Děláme řadu dalších věcí, které jsou pro Čechy dobré, jen si to vůbec neuvědomují. Pro české občany je výhodné být v EU,“ tvrdí eurokomisařka s tím, že Komise údajně dělá, co dělat má. V současnosti prý jedna krizová situace stíhá druhou, což vyžaduje, dá se říci, krizové řízení. „Jedni také říkají, že jsme překročili hranice. Jiní se ptají, proč už nebouchneme do stolu. To jsou protichůdné názory,“ říká s tím, že však prý záleží, kdo to říká a jak moc se komu líbí to, „co jsme rozhodli“.

O kariéře Věry Jourové jsme psali ZDE.

Rudolf Hruboň