Domácí

Jsou zaměstnanci Českého rozhlasu neomylní?

V Českém rozhlasu vznikla petice proti jeho řediteli René Zavoralovi na protest proti jeho kritice některých odvysílaných reportáží. Mají být skutečně pracovníci veřejnoprávních médií nekritizovatelní?

Veřejnoprávní média u nás vznikla po roce 1989 s tím, že se měla stát politicky nezávislým garantem svobodného přístupu občanů k informacím. Postupně však na jejich činnost začaly mít vliv různé politické strany, hnutí a názorové směry.

V současné době důvěra občanů v objektivnost tzv. mainstreamových médií dlouhodobě klesá. Oficiálně je to zdůvodňováno “hybridní válkou” vedenou ze zahraničí apod.. Ve skutečnosti má tato nedůvěra základ v účelově upravovaných nebo přímo nepravdivých informacích, které se i ve veřejnoprávních médiích objevují čím dále tím častěji.

Samozvaná skupina tzv. “Pravdoláskařů” se snaží opět na základě osvědčeného bolševického vzoru ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Lidé jsou však již dnes vyspělejší a odhalují sami pokusy o jejich mediální manipulaci.

Právě tato skupina stojí za odmítáním jakékoliv kritiky na adresu veřejnoprávních médií s tím, že kritiku označují opět za útoky iniciované silami nepřátelskými vůči demokracii.

Dostáváme se tak do absurdní situace, kdy se má stát práce novinářů veřejnoprávních médií nekritizovatelná. Je toto ta pravá demokracie ve stylu “Pražské kavárny”? Bude opět malá skupina lidí rozhodovat o tom, co je veřejná pravda, jaký je ten “správný” názor?

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.