Zahraniční

KAUZA FACEBOOK: Mnoho povyku pro nic?

V posledních týdnech hýbe světem mimo jiné také kauza zneužití dat z Facebooku firmou Cambridge Analytica. Ale je to, co bylo odhaleno, tak překvapivé?

Dobrovolné informace o soukromí

Každý, kdo má zkušenost se sociálními sítěmi, na ně předává zcela dobrovolně svá osobní data v různém rozsahu. Někdo zveřejní jen svou fotografii, jiný na svém profilu zveřejňuje a sdílí příspěvky, někteří dokonce široce informují o životě jak jejich tak jejich blízkých.

Využití osobních údajů

Tím, že tyto osobní údaje zveřejní, je dávají k dispozici v podstatě komukoliv. Každý trochu soudný člověk s tím musí být srozuměn. Je také jasné, že zveřejněná osobní data jsou využívána Facebookem (a jeho zákazníky) k cílení nejrůznějších komerčních sdělení a propagace.

Co provedla firma Cambridge Analytica?

Tato firma (a jak se ukázalo i další podobné) pouze sofistikovaným způsobem a hromadně získala tyto (uživateli Facebooku dobrovolně poskytnuté) údaje. Její programátoři využili chyb a mezer v naprogramování Facebooku, které nyní tato sociální síť opravila.

Bezpečné chování na internetu

Základem bezpečnosti osobních dat ale zůstává to, aby si každý uživatel internetu obecně uvědomil, jaká data poskytuje tomuto kybernetickému prostoru, protože tyto informace mohou být využity (a zneužity) každým, kdo se k nim přes internet dostane (ať už legálně či nelegálně).

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.