Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Ekonomika / Zahraniční

Kdo je silnější, má pravdu: USA chtějí rozdělit WTO

Obchodní válka proti zbytku světa, kterou zahájil Donald Trump v tomto roce, by mohla v konečném důsledku vést k rozdělení či zániku Světové obchodní organizace (WTO).

Historie

WTO je mezinárodní organizace sídlící v Ženevě. Vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu. Primárním úkolem organizace je rovnost v rámci otevřeného trhu. Snaží se členským státům poskytnout mechanismus, pomocí něhož mohou země redukovat obchodní bariéry.

Když byla WTO vytvořena, předpokládalo se, že politika nemůže žádným způsobem zasahovat do ekonomiky: země, které uznaly ekonomickou otevřenost společnosti, budou navzájem obchodovat a spolupracovat a Světová obchodní organizace jim bude radit, jak provádět správné reformy. A vše začne snížením dovozních cel.

Volný obchod? Ne, neslyšel jsem

Spojené státy však nepovažují za nutné dodržovat pravidla. Washington přistoupil k zahájení protekcionismu a hrubě porušil zákony o volném obchodu, čímž vyvolal světovou obchodní válku. Donald Trump se snaží snížit schodek obchodní bilance USA porušováním mezinárodní norem a jakoby neznal více termín volný obchod..

WTO v ohrožení

Nadějí všech obětí je Světová obchodní organizace. Nakonec se ale může stát obětí obchodní války samotná WTO, protože v takovém prostředí se stává dysfunkční.

V memorandu, které vydala Evropská komise, se uvádí: „Prezident Trump provedl přímý útok na WTO, což zničilo pokrok v mezinárodních obchodních vztazích za posledních deset let, a navrací se ke kultu brutální síly.“

Odborníci nevylučují, že v případě pokud budou struktury WTO podřízeny Washingtonu, bude mít tato organizace tendenci k rozhodování ve prospěch Spojených států, což by mohlo vést k úplnému zhroucení organizace a hledání alternativy.

Hrozba globální recese

Ekonomové varují: politika Washingtonu povede k „obchodní apokalypse“, která pravděpodobně vyvolá další globální recesi. Protekcionismus negativně ovlivní ceny a dostupnost produktů v dodavatelských řetězcích firem z různých zemí. To způsobí pokles obchodu a bolestivě zasáhne globální ekonomiku.

-rh-

One Comment

  1. Ekonomové varují: politika Washingtonu povede k „obchodní apokalypse“———— A to je dobře nebo špatně? Je potřeba změna. A pokud nedojde k sesypání starého sysému, budou elity hájit ten systém, který je vynesl k moci a který je u moci (nebo u dobrých platů) udržuje. Bylo by hezké, kdyby šlo provést změnu dříve, než dojde k obrovským problémům. Ale bohužel to vypadá, že to není možné. Takže si můžeme jen přát, aby ta apokalypsa netrvala příliš dlouho. Čím dřív příjde, tím dřív to bude za námi.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.