Domácí

VIDEO: “Když zpíváš něčí píseň, staneš se částí jeho duše a nejsi jeho nepřítelem“

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli na slavnostní recepci u příležitosti Dne národní jednoty udělil Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Informují o tom agentury RIA Novosti a TASS. Medaili si Nohavica převzal v Kremlu osobně a v ruštině poděkoval.

Český bard

„Český bard”, jak Nohavicu nazvala agentura RIA Novosti, dostal podle dřívějších informací Kremlu ocenění za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. „Je to pro mě velká čest. Vzpomínám, jak jsem před 35 lety jako mladý bard s kytarou v Ostravě zpíval píseň Bulata Okudžavy,” řekl na pódiu Nohavica, načež část písně Okudžavy „A líto mi je” zanotoval.

„Alexandr Sergejevič (Puškin) je tu dnes se mnou, jako všichni ruští básníci a bardi, které jsem četl, zpíval či překládal. (…) Když zpíváš něčí píseň, staneš se částí jeho duše a nejsi jeho nepřítelem,“ dodal Nohavica.

Puškinova medaile

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

Rudolf Hruboň