Válka v Sýrii; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Válka v Sýrii; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Zahraniční

VÁLEČNÝ ZLOČIN: Koalice vedená USA opět zabíjela v Sýrii civilisty

Přinejmenším čtrnáct civilistů v sobotu zahynulo na východě Sýrie při leteckém útoku tzv. mezinárodní koalice vedené USA na oblast, kterou údajně ovládá teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi sleduje pomocí sítě informátorů z Londýna. Koalice zprávu zatím nekomentovala. Uvedla to některá média (např. viz ZDE).

Zahynulo nejméně pět dětí

„Čtrnáct civilistů, z toho pět dětí, zahynulo při náletech koalice na lokality Hadžín, Súsa a aš-Šafá,“ byl nucen přiznat AFP ředitel a jediný zaměstnanec SOHR Ramí Abdar Rahmán. Tato Západem financovaná organizace zatím popírala, že by Američany vedená koalice zabíjela v Sýrii civilisty. Všechny tři zmiňované lokality se nacházejí ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Bilance obětí by mohla podle Rahmána ještě vzrůst, neboť řada zraněných je ve vážném stavu. Kromě civilistů mělo zahynout podle SOHR také devět údajných islamistů.

Islámský stát už neexistuje

Teroristická skupina IS od loňska pozbyla většinu území, kterou obsadila v Iráku i v Sýrii. V Sýrii dočasně ovládala až polovinu země, v Iráku třetinu. V současnosti působí na hranici obou zemí a její zbytky jsou právě v provincii Dajr az-Zaur, u irácké hranice. Tzv. mezinárodní koalice vedená Spojenými státy útočí v současné době hlavně na pravidelnou syrskou armádu právě pod záminkou boje proti zbytkům tzv. Islámského státu.

Civilní oběti Američanů

Podle aktuálních odhadů tzv. mezinárodní koalice vedené Spojenými státy se v okolí Hadžínu má údajně zdržovat asi 2000 bojovníků IS. Koalice přiznává, že od počátku své mise, která měla být namířena proti radikálním islamistům, od roku 2014 v Sýrii a Iráku údajně neúmyslně zabila více než 1100 civilistů. Odhady odborníků ale hovoří o řádově mnohem více civilních obětech amerického boje proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi.

Rudolf Hruboň