Zahraniční

KOMENTÁŘ: Byla válka a bude válka?

Poslední světová válka skončila před téměř 73 lety. Od té doby se mnozí snaží o vyvolání další války. Různé krize střídají období uvolnění. V současnosti jsme svědky nové krize v mezinárodních vztazích.

Euforie

Po skončení 2. světové války byl celý svět v euforii. Téměř všichni si chtěli oddechnout po rocích hrůzy a chtěli žít v mírovém světě. Nicméně už tehdy vznikaly zárodky nových konfliktů.

Studená válka

Svět se rozdělil na dva ideologicky nesmiřitelné tábory, které se chtěly navzájem zničit. Vznikaly lokální konflikty, ve kterých velmoci poměřovaly své síly.

Vítězství?

Nakonec západní demokracie dosáhly ve studené válce vítězství. Nesamostatné a malé země získaly pod svou kontrolu, Sovětský svaz se rozpadl. Letitý nepřítel zmizel.

Nová síla

Po letech chaosu se však nové Rusko vzpamatovalo a začalo opět nabírat na síle. Západ zpozorněl a uvědomil si, že nepřítel je opět zde. Samostatný, sebevědomý a odolávající snahám o jeho podmanění.

Další válka?

A tak Západ dospěl k závěru, že jedinou možností “konečného vítězství” je příprava na novou válku. Je v zájmu jak západních politických elit, tak ekonomických kruhů závislých na zbrojení.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.