KOMENTÁŘ: Čekají nás restituce sudetoněmeckého majetku?

Domácí / Společnost / Zahraniční

KOMENTÁŘ: Čekají nás restituce sudetoněmeckého majetku?

Před týdnem došlo ke skandální, historicky první návštěvě ministra české vlády Daniela Hermana na sjezdu tzv. Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SKS). Tato neuvěřitelná událost se udála bohužel za souhlasu předsedy české vlády Bohuslava Sobotky a za podpory české pravice v čele s TOP09.

Bez většího zájmu mainstreamových médií tak došlo k významnému obratu v oficiálních vztazích České republiky k potomkům českých Němců, kteří byli kdysi spravedlivě a oprávněně odsunuti z českého území za většinovou a často také aktivní podporu německé okupace Čech a Moravy za 2.světové války.

Připomeňme (hlavně pro současné podporovatele zlepšování vztahů se sudetskými Němci z řad české pravice), že k odsunu došlo na základě dekretů pravicového prezidenta Edvarda Beneše a za souhlasu všech vítězných mocností, tzn. nejen Ruska, ale také USA a Velké Británie.

Československo - obec Volary. Němečtí civilisté byli donuceni členy americké armády projít kolem mrtvých těl 30 židovských žen, které měly na svědomí jednotky SS; Foto: US Army Signal Corps

Československo – obec Volary. Němečtí civilisté byli donuceni členy americké armády projít kolem mrtvých těl 30 židovských žen, které měly na svědomí jednotky SS; Foto: US Army Signal Corps

Ke konfiskaci majetku sudetských Němců jako nepřátelského majetku občanů Třetí říše pro účely válečných reparací došlo poté na základě Postupimské dohody s tím, že fyzické i právnické osoby budou případnou náhradu požadovat po německém státu.

Od svého založení v roce 1950 byl hlavní ideologií SKS revizionismus, tzn. snaha o revizi výsledků 2.světové války se zaměřením na navrácení zabaveného sudetoněmeckého majetku, resp. odškodnění za něj. A to přesto, že byli sudetští Němci odškodněni jak oběma později vzniklými německými státy, tak Rakouskem.

Neoprávněné požadavky sudetských Němců byly striktně odmítány nejen ze strany ČSSR, ale dosud také všech polistopadových vlád ČR, a to nejen levicových, ale také pravicových. Výrazem tohoto nesouhlasu byl také striktní bojkot jakýchkoliv pokusů o bližší kontakt s SKS na oficiální úrovni. Otázky sudetských Němců se řešily pouze na mezistátní úrovni mezi Německem a ČR.

O to více šokující je nyní překvapivý obrat v této dosavadní velmi rozumné a zásadové oficiální politice ČR. Není ani tak překvapivé, že “pátou kolonou” SKS se v ČR stává česká pravice včetně vládní KDU-ČSL, ale velkým zklamáním je postoj dosud levicově se prezentující ČSSD, a to dokonce v osobě předsedy české vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka nejen že toleroval skandální čin ministra kultury Daniela Hermana, ale v nejnovějším rozhovoru pro deník Právo dokonce začal obhajovat údajnou potřebnost nového “spojenectví” se sudetskými Němci.

V rozhovoru premiér české vlády uvádí pro svá tvrzení naprosto šokující a neuvěřitelné argumenty, jako např. že oficiální obrat ve vztazích se SKS byl učiněn na základě vzdání se majetkových nároků SKS vůči ČR. Tento “argument” může zapůsobit asi na málokoho, když si uvědomíme, že soukromé žaloby potomků sudetských Němců (a členů SKS) na český stát tím samozřejmě nejsou vyloučeny.

Tímto nepromyšleným krokem české vlády byla otevřena “Pandořina skříňka” možného obnovení požadavků sudetských Němců vůči ČR. Oficiální návštěva ministra vlády ČR na jejich sjezdu, včetně Hermanem překvapivě projevovaného náhlého přátelství oslovením “Milí krajané” znamená pro jejich neoprávněné nároky samozřejmě jimi vítanou vzpruhu.

Jak nás nedávná historie (a bohužel i současnost) týkající se jak klasických, tak církevních restitucí varuje, majetkové požadavky organizací i lidí vůči nedostatečně bráněnému státnímu (popř. dnes už i obecnímu a nebo soukromému) majetku bývají uplatňovány s neuvěřitelnou nehorázností i po letech. Je tak možné, že se v budoucnu dočkáme restitucí sudetoněmeckého majetku…

Napsáno pro bigbloger.lidovky.cz.

Rudolf Hruboň

2 komentáře

  1. jarko svoboda says:

    CO SE DIVÍTE, VLASTIZRÁDCE SOBOTKA A JEHO PAKÁŽ CO SI ŘÍKÁ VLÁDA, PROSTĚ POTŘEBUJÍ NĚKOMU LÉZT DO ZADKU, ZAČALO TO CENZUROU INTERNETU, TEĎ PŘIJDE VRACENÍ MAJETKU SUDETSKÝM FAŠISTŮM A NAKONEC NÁS PRODAJÍ ČÍNĚ

  2. Karel Zahálka says:

    Číně – ani nikomu jinému – nás nikdo neprodá! Nejsme nějaká zvířata na prodej! Po volbách budeme mít spoustu práce s nápravou škod, které zrádci u moci napáchali! Zlodějské církevní „restituce”, vnucování nechtěných muslimských „hostů”, zrušení volebních hlasů nezvaných ilegálních přivandrovalců bez české státní příslušnosti – je toho spousta, co se bude muset napravit! Stačí k tomu jen jedno – JÍT K VOLBÁM – A HLAVNĚ NEVOLIT STRANY, které se „postaraly” o to, aby se k moci dostali zrádci, (nebo slaboši) jako je Sobotka, Dienstbier, Šabatová, Pelikán, Mládek – a ostatní cizopasná havěť…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.