Zahraniční

Den nezávislosti USA a Brexit mají hodně společného

Dnes slaví Američané přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států před 240 roky. Nabízí se zajímavé srovnání s nedávným odchodem Velké Británie z Evropské unie.

V roce 1776 se rozhodlo vymanit 13 původních amerických kolonií z nadvlády Velké Británie stejně jako se před pár dny rozhodlo tentokrát Spojené království odejít z “područí” (resp. “všeobjímající náruče”) Bruselu. Jedná se o podobnost čistě náhodnou?

Abychom si odpověděli na tuto otázku, je potřeba se seznámit s důvody tehdejšího kroku amerických osadníků. V Deklaraci nezávislosti Spojené státy vyhlásily mimo jiné základní práva člověka a jejich představitelé sepsali seznam stížností vůči tehdejší britské říši. Na co si stěžovali?

Samozřejmě hlavně na to, že Velká Británie nerespektovala požadavky a potřeby nových amerických kolonií a nedávala jim téměř žádná práva, aby se jejich představitelé mohli vyjadřovat k zamýšleným krokům britské vlády, které se týkaly obecně také zámořských kolonií Spojeného království.

Velice podobné důvody nyní stály za rozhodnutím Britů o opuštění Evropské unie, tzn. již příliš velké kompetence, které si přisvojila bruselská administrativa na úkor suverénního rozhodování jednotlivých členských států. V případě britských občanů, citlivých na dějinnou samostatnost své země, už tato nespokojenost s politikou EU překročila kritickou mez.

Oproti tehdejší situaci, kdy po vyhlášení Deklarace nezávislosti následovala válka, v rámci které se Království Velké Británie snažilo ještě zvrátit nastalý vývoj, se v Evropě války Evropské unie proti Velké Británii naštěstí bát nemusíme, ale útočné projevy vrcholných představitelů EU po Brexitu také následovaly.

Ve světle výše uvedeného se jeví jako velmi neúpřimné doporučování setrvání Spojeného království v EU ze strany amerického prezidenta Baracka Obamy, protože by tím de facto popřel důvody vzniku samostatných Spojených států amerických.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.