Zahraniční

Evropa na rozcestí

Včerejší svobodný krok občanů Spojeného království šokoval svět. Po bezprecedentně masivní mediální kampani, v rámci které byla zavražděna i britská poslankyně se zdálo, že se zastáncům setrvání v Evropské unii podařilo obrátit do té doby nepříznivý poměr zastánců a odpůrců Brexitu.

Příčiny

Důvody, proč se většina britských občanů rozhodla unii opustit, leží vně Velké Británie. Je to původně dobrá myšlenka sjednocení evropských zemí s cílem větší hospodářské síly a s tím související vyšší životní úrovně obyvatel Evropy, která je ale dnes čím dále tím více deformovaně realizována.

Jako mnoho jiných dobrých záměrů v historii se i myšlenky evropské integrace postupně chopili lidé, kteří v ní viděli pouze možnost realizace svých osobních a nebo skupinových zájmů. Podařilo se jim vytvořit neuvěřitelně byrokratickou administrativu, která začala stále více svazovat život občanů členských států.

Tato klika bruselských byrokratů by se ale nemohla nikdy vytvořit bez souhlasu a nebo nejméně tolerance národních politických elit, které evidentně podcenily vznikající nebezpečí. Ukolébáni vzletnými myšlenkami a projevy evropských byrokratů neudělali vrcholní politici jednotlivých zemí nic a nebo jen velmi málo proti nastupující unijní totalitě…

Zde lze jednoznačně hledat příčiny vzrůstající nespokojenosti obyvatel členských zemí EU s politikou Bruselu. Míra nespokojenosti v jednotlivých unijních zemích je samozřejmě různá. Ve Velké Británii, jejíž obyvatelé byli vždy hrdi na samostatnost své země a k myšlence evropské integrace se stavěli rezervovaně, nyní překročila jejich nespokojenost kritickou hranici.

Důsledky

V rámci mediální masáže před Brexitem jsme byli svědky často neuvěřitelných výroků i od lidí, od kterých jsme dosud byli zvyklí slýchat poměrně rozumné názory. Chvílemi to vypadalo, že se s Brexitem blíží konec světa…

Ekonomické důsledky odchodu Británie z EU budou minimální. Po včerejšku se nezastaví volný pohyb zboží ani pracovních sil. Světové burzy i kurz libry se postupně vrací zpět na hodnoty před referendem. V rámci procesu odchodu si Británie dohodne s jednotlivými členskými státy EU samostatné hospodářské smlouvy, kde není důvod pro to, aby jejich podmínky byly nějak zásadně odlišné od současných ekonomických vztahů.

Politickými důsledky Brexitu bude snížení vlivu Británie na vývoj v Evropě. V EU dojde k posílení vlivu tandemu zemí Německo-Francie, což pro zbylé členské státy není dobrá zpráva. Vedení obou zemí v osobách kancléřky Merkelové a prezidenta Hollanda je totiž nekritickým podporovatelem současné podoby EU.

Budoucnost

Pro budoucnost Evropské unie bude důležité, jak se její představitelé poučí z toho, k čemu došlo, resp. jak budou reflektovat skutečné příčiny většinového rozhodnutí britských občanů. Jejich dosavadní výroky ale prozatím nesvědčí o nějaké zásadní ochotě sebereflexe.

Zejména výrok Jean-Claude Junckera jako předsedy Evropské komise o nutnosti urychleného odchodu Velké Británie ze struktur EU svědčí spíše o jeho uražené ješitnosti než o pokoře a ochotě kriticky přemýšlet o tom, co on osobně udělal, resp. spíše neudělal pro to, aby Spojené království v unii zůstalo.

Pro realizaci potřebných reforem, které jsou zásadním předpokladem šance Evropské unie na další existenci, by bylo určitě dobré, pokud by zvážili současní evropští představitelé rezignaci na své posty. Jedná se zejména o již zmíněného Claude Junckera, dále předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze a předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.