Domácí

Jak by církve mohly projevit dobrou vůli

Ve dnech 4.-5.července se na Velehradě uskuteční každoroční “Dny lidí dobré vůle” na počest státního svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jako každý rok se bude na tomto výročí přiživovat hlavně římskokatolická církev.

Církev hledá jakékoliv způsoby, jak se pozitivně zviditelnit. Není divu, v tradičně spíše ateisticky zaměřených českých a moravských zemích jí nadále mohutně klesá podpora. Jen mezi roky 2001 a 2011 se snížil počet občanů, kteří se k ní hlásí, o téměř 1,7 milionu (na cca 1 mil. věřících).

V posledních letech k neoblibě církve mezi většinovou společností přispěly dále hlavně církevní restituce. Jednak podezřelé okolnosti, za kterých byly schváleny minulou pravicovou vládou, ale hlavně nenasytnost církve pokud se týká výše požadavků vůči státu zmrazily vztahy občanů vůči církvím na bod mrazu.

Za této situace se zdá být špatným vtipem, pokud chtějí současní představitelé římskokatolické církve, kteří na jedné straně podávají stovky žalob na vydání dalšího a dalšího, dnes už nejen státního, ale dokonce i obecního a soukromého majetku, na druhé straně “poučovat” občany této země o tom, co je dobrá vůle.

Dobrou vůli vůči občanům této země by římskokatolická církev mohla účinně projevit jedině tak, že by se spokojila s tím, co se jí už podařilo v rámci církevních restitucí získat a zastavila by všechny další nároky vůči cizímu majetku…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

 

2 komentáře

  1. A.P. Kopsky says:

    Pan Hrubon ma uplnou pravdu. Cirkev by mela zit v Kristu a byt chuda a nestarat se o materialno. Duchovno je tot cirkev kaze nebo ma radeji pecunii???

  2. Zdeněk Šilar says:

    „Věřící” – to zní skoro jako „pracující”, neboť jakže je to napsáno v Písmu svatém? Jakub 2:26 „ …jako je tělo bez ducha mrtvé, tak je i víra bez skutků mrtvá.” A na čem že to pracují? Jakou činnost vykazují? 1. Timoteovi 2:3-6
    Vzhledem k tomu pozoruji, že všechny tyhle církve tvoří jenom samé mrtvoly.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.