Zahraniční

KOMENTÁŘ: Jsou Trump, Mayová a Macron připraveni na válku?

Poslední dny ukázaly v plné nahotě fatální nezodpovědnost současných předních západních politiků. Jsou skutečně Donald Trump, Theresa Mayová a Emmanuel Macron připraveni pod záminkou vstoupit do otevřené konfrontace s Ruskem?

Domnělý chemický útok v Sýrii

Jako každý agresor v historii potřebují západní lídři před svými voliči alespoň trochu ospravedlnit chystaný útok. Tentokrát to má být dosud neprokázaný chemický útok v Sýrii.

Donald Trump prohlásil, že je ochoten na Sýrii zaútočit i před plným vyšetřením údajného incidentu a Theresa Mayová deklarovala ochotu rozhodnout o účasti na útoku i bez předchozího odsouhlasení britským parlamentem.

Emmanuel Macron chce jako nesamostatný a nedospělý prezident zapojit Francii do ozbrojeného dobrodružství také. Jak to dopadlo např. s Lybií, kde Francouzi zasáhli před několika roky, všichni víme.

Odvádění pozornosti od vlastních problémů

V krocích všech třech představitelů západních velmocí je až moc cítit snaha o zakrytí vlastních problémů. Trump si neví rady se svým prezidentstvím a stále více působí jako pověstný slon v porcelánu.

Theresa Mayová nezvládá vyjednávání s Evropskou unií o Brexitu a Emmanuel Macron čelí ve své zemi čím dále tím většímu sociálnímu a společenskému napětí.

Prohra v Sýrii

Západ prohrál svůj boj o ovládnutí Sýrie a nyní podniká poslední pokus o zvrat. Zásadním faktorem v boji proti bývalému tzv. Islámskému státu bylo zapojení Ruska. Teprve potom se tzv. západní koalice snažila alespoň symbolicky zapojit do války proti islamistům.

Na straně legální syrské vlády však nyní aktivně stojí jako spojenec Rusko, což omezuje mocenské zájmy západních zemí a zejména USA. Poslední zprávy ukazují na to, že na základě rozhodného prohlášení Ruska o připravenosti k obraně Sýrie přehodnocuje svůj původně velmi rozhodný postup i Donald Trump.

-rh-

One Comment

  1. majova , ta ma ,ale tu držku

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.