Domácí

KOMENTÁŘ: Kam vede Bohuslav Sobotka ČSSD?

Český premiér Bohuslav Sobotka svými některými kroky a prohlášeními v posledních měsících a týdnech překvapil českou veřejnost. Nabízí se otázka, kam vede stranu ČSSD, jejímž je předsedou?

Bohuslav Sobotka se stal v posledních dnech opět hlavním aktérem koaliční rozepře s hnutím ANO. Již asi nikoho nepřekvapí, že se tak stalo opakovaně nejen za podpory vládních lidovců, ale také za potlesku a tiché podpory pravicové opozice v čele s TOP09.

Není to totiž zdaleka poprvé, kdy jsou Sobotkovy kroky podporovány ze strany opozice, tzn. od těch stran, které jinak nenechávají na vládě “nit suchou”. Co je společné pro tyto “chvíle souznění” mezi ČSSD a opozicí je jméno Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.

Společný nepřítel je to, co dokáže spojit jinak formálně soupeřící politické strany. Andrej Babiš a jeho hnutí totiž ohrožuje samotné bytí tzv. tradičních politických stran. Proto v boji proti němu najdou společnou řeč i jinak ideologicky naprosto odlišné politické subjekty jako jsou ČSSD a TOP09.

Sobotka pravděpodobně pod tíhou nepříznivých volebních preferencí jeho ČSSD vůči hnutí ANO v posledních měsících začíná být evidentně neklidný a snaží se naklonit si některými svými kroky i voliče stran v rámci politického spektra napravo od ČSSD, kteří nejsou s politikou své strany spokojeni.

Vzpomeňme např. jeho nejen toleranci, ale dokonce podporu sbližování se sudetskými Němci nebo odmítnutí podpory pro návrh zdanění náhrad církevních restitucí. Revize podmínek církevních restitucí byl přitom jeden z hlavních bodů předvolebního programu ČSSD při parlamentních volbách na podzim 2013.

Dalším příznakem Sobotkovy rostoucí nervozity před krajskými volbami na podzim tohoto roku je aktuální rozhovor, který poskytl deníku Právo a kde opět neváhal zaútočit na hnutí ANO, které obvinil z údajné nejednoty, což mělo zavinit neschválení tzv. protikuřáckého zákona.

Když si uvědomíme, jak dlouho existují v ČSSD různá “křídla”, z nichž to zaměřené proti Sobotkovi (hejtmani Hašek, Zimola, atd.) nedávno podpořilo návrh na zdanění církevních restitucí, vyznívá jeho kritika nejednoty u jiné politické strany nejméně směšně.

Nehledě na to, že dělat z protikuřáckého zákona “zásadní” záležitost již zavání pouze vyvoláváním záminky pro možnost předvolebního očerňování politického soupeře za každou cenu. Na schválení totiž čeká spousta jiných, mnohem důležitějších zákonů.

Je otázkou, zda Bohuslav Sobotka zvolil pro předvolební boj ČSSD tu správnou strategii. Při několika předchozích volbách se totiž již ukázalo, že doba úspěšnosti negativních předvolebních kampaní je už asi nenávratně pryč. Lidé jednoduše většinově fandí více těm, kteří nabízejí pozitivní řešení, než těm, kteří jen kritizují ty ostatní…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

KOMENTÁŘE