Zahraniční

Komu prospívá růst napětí kolem Krymu?

V posledních dnech a hodinách došlo ke zhoršení situace na ukrajinsko-ruské hranici v oblasti Krymu. Komu růst napětí prospívá?

Po delší době relativního klidu došlo opět k dalšímu zhoršení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. Záminkou ukrajinské strany se stal poloostrov Krym, který byl připojen před více než 2 roky k Rusku a je součástí jeho území.

Zprávy z obou znepřátelených stran si samozřejmě protiřečí a je těžké je nezávisle ověřovat, a tak máme možnost se pouze zamyslet starou známou otázkou “komu to prospívá”?

Rusko

Podle zpráv z Moskvy došlo k teroristickým útokům na Krym z ukrajinské strany, což pochopitelně Ukrajina odmítá a naopak obviňuje Kreml z provokace. Na informace o zatčení příslušníků ukrajinských speciálních jednotek na území Ruska přišla již z případu pilotky Savčenkové známá odpověď, že byli údajně na území Ruska uneseni.

Pokud bychom přistoupili na ukrajinskou verzi, v čem by Rusku prospělo zhoršení situace kolem Krymu? Jednoduchá odpověď zní: v ničem. Eskalace napětí kolem Krymu může Rusko jenom poškodit, hlavně ze strany Západu ve formě dalšího přitvrzení sankcí a zesílení protiruské kampaně.

Ukrajina

V posledním roce došlo na pozadí imigrační krize do Evropy k ústupu pozornosti od situace na Ukrajině. Ukrajinské vedení ztratilo před svými obyvateli již zcela kredit, když se aktuální podpora prezidenta Porošenka pohybuje okolo 15%. Ekonomika Ukrajiny by již dávno zbankrotovala nebýt štědrých finančních injekcí ze strany EU a hlavně MMF.

V této situaci potřebuje ukrajinský režim opět rázně upoutat pozornost ke své zemi, aby tak zdůvodnil své další žádosti o finanční pomoc a pokusil se zlepšit si renomé před voliči ve své zemi. Prezident Porošenko a další členové vedení silových složek se opět chtějí ukázat jako “silní muži”, kteří se nebojí se postavit i velkému Rusku.

Nezbývá než doufat, že si všichni ti, kteří se pokouší rozpoutat otevřený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, uvědomí nakonec svou obrovskou odpovědnost za životy nejen vojáků, ale všech obyčejných lidí na obou znepřátelených stranách a zastaví včas své nepřátelské akce.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

One Comment

  1. Stanislav Nikl says:

    Je to tak, je to tak. Při možných výbuších atomových zbraních bude zničena velká část evropského Ruska i Evropy. Ale konkurenti Airbusu, Galilea, Atommaštroje, VW atd. si budou moci mnout ruce. O pohádkových ziscích z rozšířené zbrojní výroby již vůbec nemluvě.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.