Domácí

Opoziční smlouva žije

O víkendu uplynulo 18 roků od uzavření tzv. “opoziční smlouvy” mezi ČSSD a ODS…

Tato smlouva – plným názvem „Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi ČSSD a ODS” byla dohodnuta mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem pro spolupráci jejich stran po předčasných volbách v roce 1998. Smlouva umožnila stabilní fungování menšinové vlády Miloše Zemana po celé funkční období 1998–2002.

Důsledkem uzavření této smlouvy byla deformace politického prostředí a zejména politické kultury v naší zemi. Občané si na základě ní poprvé od listopadu 1989 uvědomili, že konkurence politických stran může být pouze formální a v případě potřeby se i naoko soupeřící politické subjekty mohou dohodnout na rozdělení moci ve státě.

S opoziční smlouvou je spojena řada politicko-kriminálních kauz, které nebyly nikdy vyšetřeny a jejich viníci zůstali díky vzájemnému krytí spolupracujících stran nepotrestáni. Smlouva se dočkala kritiky už v době svého vzniku od mnohých politiků nejen ze stran, které do ní nebyly zapojeny, ale také uvnitř ČSSD a ODS.

Bohužel, po 18 letech se nad námi začínají opět vznášet kontury nové spolupráce mezi ČSSD a pravicí v čele s TOP09. Zejména Bohuslav Sobotka, jako předseda ČSSD, si v rámci “politického pragmatismu” nalézá čím dále tím častěji cestu k Miroslavu Kalouskovi, jako nekorunovanému lídrovi současné pravice.

Začalo to už vyjednáváním před přijetím tzv. služebního zákona v roce 2014, kdy pravicová opozice v čele s TOP09 vyhrožovala zablokováním projednání zákona v parlamentu. Tehdy se sešel Sobotka s Kalouskem na schůzce, jejíž přesný obsah nebyl nikdy zveřejněn a výsledkem prezentovaným na veřejnost byl pouze Sobotkův souhlas se zřízením pozic politických náměstků na ministerstvech, čímž podmiňoval Kalousek souhlas s přijetím zákona.

V důsledku sílících rozporů mezi ČSSD a hnutím ANO v rámci působení současné vlády si Sobotka s Kalouskem našli společného nepřítele – Andreje Babiše, což je opět sblížilo. Velmi silně se toto sdílené nepřátelství vůči Babišovi začalo projevovat v posledních měsících a vyústilo v téměř otevřenou podporu postojů ČSSD např. v otázce skandálu kolem policejní reorganizace ze strany Kalouska, který dokonce nabídl toleranci případného menšinového vládnutí ČSSD v případě odchodu hnutí ANO z vlády.

A to se již dostáváme téměř ke stejnému stavu jako za dob opoziční smlouvy. Opět jsme konfrontováni s tím, že jsou tzv. tradiční politické strany v zájmu zachováni svého vlivu na moc ochotny se domluvit i s jinak formálně konkurenčními politickými subjekty.

Že tyto tendence nevěstí nic dobrého pro zdravý vývoj politické scény v naší zemi, je jasné čím dále tím více lidem. Nezbývá než doufat, že občané nemají tak krátkou paměť a dokáží svou správnou volbou jiných politických subjektů jak v krajských, tak hlavně parlamentních volbách zamezit nebezpečí vzniku nové “opoziční smlouvy”…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.