Domácí

Otázky Václava Moravce ve vleku neobjektivity

Známý diskuzní pořad České televize se na obrazovkách objevuje již od roku 2004. Moderátor Václav Moravec byl již při vzniku pořadu zkušený novinář, který prošel nejen českými, ale i zahraničními médii.

V době, kdy se pořad na mediálním trhu objevil, se stal brzy vzorem kultivované a chytře vedené politické diskuze, která na našich televizních obrazovkách tehdy chyběla. Moderátor se snažil od začátku o objektivitu a nezávislost, což se mu po určitou dobu poměrně dařilo.

Nicméně ani on se po jisté době neubránil pronikání jeho osobních politických preferencí do výběru hostů a způsobu moderování některých diskuzí. Začaly jeho konflikty s politiky, z nichž se např. Miloš Zeman odmítl pořadů účastnit.

Zvláštní kapitolou je Moravcův vztah s Andrejem Babišem. Ze způsobu moderování debat, kterých se Babiš účastní, je bohužel neprofesionálně cítit, že mu Moravec není nakloněn. Naopak jiný častý Moravcův host, Miroslav Kalousek, odhalil jejich bližší vztah, když se jednou v rámci debatního zápalu prořekl a oslovil moderátora familierně “Václave”…

Dnešní pokračování pořadu se věnovalo aktuální vládní krizi kvůli reformě policie. Dle Moravcova tvrzení byl mimo zástupců ČSSD, KDU-ČSL a TOP09 pozván i zástupce hnutí ANO. Bez upřesnění, kdy to bylo (ale asi na poslední chvíli kvůli změně původně plánované diskuzní agendy), bylo pouze suše sděleno, že zástupci hnutí ANO účast v pořadu odmítli.

Sám Miroslav Kalousek upozornil Moravce na začátku pořadu na zbytečnost prázdné židle u stolu, ale byl Moravcem až překvapivě ostře odmítnut. Tato ostentativně ponechaná prázdná židle u stolu totiž měla divákům po celý diskuzní pořad připomínat, že se hnutí ANO odmítlo údajně diskuze zúčastnit.

Tímto podprahovým způsobem tak Moravec ovlivňoval atmosféru celého pořadu, která se nesla na vlně “antibabišismu”, na které si již nepřekvapivě notovali jedním dechem koaliční Milan Chovanec s Pavlem Bělobrádkem spolu s “opozičním” Miroslavem Kalouskem.

S v minulosti deklarovanou profesionalitou a objektivitou samozřejmě nemá takové pojetí “diskuzního” pořadu již nic společného. Taková mediální produkce je spíše než diskuzí “popravou” člověka neúčastnícího se pořadu v přímém přenose.

Jako “nášup” pak působila diskuze s dalším pozvaným hostem, bývalým Babišovým náměstkem Lukášem Wagenknechtem, jehož pozvaný nástupce na jeho bývalé pracovní pozici také nedorazil. U stolu opět zůstala prázdná židle…

Je to svým způsobem smutný pohled na kdysi talentovaného a nezávislého novináře, který se nechal postupně svou prací pohltit natolik, že ztratil odstup a možná si ani sám neuvědomil, že jeho pořady jsou dnes již vše jiné jen ne objektivními diskuzemi s cílem nalezení nejlepších řešení probíraných problémů…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

2 komentáře

  1. Pavel Stupka says:

    Pane Hruboni, Vámi zmiňovaný pořad jsem sledoval. Nesouhlasím s Vaším hodnocením. Jednotliví vystupující se kriticky, avšak slušně vyjadřovali i k osobě pana Babiše. To, že se pan Babiš pořadu nezúčastnil, ani za sebe neposlal svého místopředsedu, byla jeho volba, nikoli záměr pana Moravce. Diskutující si neskákali do řeči (občas tak činil moderátor) a argumentovali věcně a kultivovaně. Dobře si vzpomínám na průběh minulých diskusí, při kterých byl pan Babiš přítomen. Ve skákání do řeči, překřikování a urážkách dominoval právě Vámi hájený pan Babiše.

  2. Jiří Hrdlička says:

    Možná že se mýlím, byly dnes Otázky na pořadu ?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.