Zahraniční

Probudí Orlando Američany z jejich zbraňového rauše?

Tragická střelba tento týden v americkém městě Orlando opět poukázala na neudržitelnost volné dostupnosti zbraní v USA. Americká tradice vlastnit a používat střelné zbraně se datuje do počátků národních dějin, avšak její skutečná povaha však bývá mnohdy idealizována, zveličována nebo překrucována.

Historie vlastnictví střelných zbraní v USA sahá do 17. století, kdy si osadníci původních kolonií často museli zajišťovat vlastní ochranu. Tvořili skupiny domobrany, které se utkávaly s domorodými Američany nebo evropskými vojsky. Avšak až do poloviny 19. století bylo vlastnictví střelné zbraně poměrně vzácným jevem a většina mužů, kteří sloužili v domobraně, o vlastnictví nebo používání střelných zbraní věděla jen málo.

Zásadní rozmach vlastnictví střelných zbraní nastal po americké občanské válce (1861–1865), kdy se se střelnými zbraněmi poprvé setkaly miliony mužů. Zbraně byly vyráběny ve velkém a aktivně nabízeny civilnímu obyvatelstvu. Přesto, a navzdory rozšířené představě, nebyl americký Západ v devatenáctém století ani zdaleka plný násilí a střelbychtivých dobrodruhů, jak to vykreslují filmy a populární kultura. Při krocení poměrů na západních územích sehrály významnou úlohu zákony o střelných zbraních, například ustanovení omezující jejich nošení.

Vlastnictví a používání střelných zbraní nadále podněcuje celonárodní debatu. Většina Američanů podporuje přísnější zákony o střelných zbraních, ale zároveň respektuje přání majitelů zbraní. Ročně zemře na následky zranění způsobených střelnými zbraněmi při sebevraždách, vraždách a nehodách asi 30.000 Američanů. Asi 80 procent všech trestných činů spojených se střelnými zbraněmi je spácháno s pomocí ručních střelných zbraní.

Novodobá Amerika má jen několik národních předpisů pro střelné zbraně, které jsou většinou výsledkem veřejného pobouření nad mírou rozšíření trestné činnosti související se střelnými zbraněmi a strachu z této kriminality, nebo tlaku veřejnosti po zavraždění významných osobností. V rámci padesáti států a Washingtonského distriktu se předpisy pro střelné zbraně liší od mírných až po přísné.

Prezident Barack Obama se opakovaně snažil po celou dobu jeho obou funkčních období o zpřísnění zákonů týkajících se držení střelných zbraní, ale jeho snahy bohužel vždy narazily na odpor republikány ovládané Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu.

Je otázkou, zda tragédie v Orlandu konečně probudí Američany z jejich snu o tom, že jedině téměř neomezené právo amerických občanů vlastnit střelné zbraně je skutečně tím nejlepším způsobem zabezpečení nejen soukromé, ale také veřejné bezpečnosti.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.