Zahraniční

KOMENTÁŘ: USA nabízejí KLDR mír, lze jim ale věřit?

Výsledky nedávného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem vypadají na první pohled povzbudivě. Severní Korea se zbaví jaderných zbraní a Spojené státy za to zruší sankce a zaručí Kimovi bezpečnost. Lze ale USA věřit jejich sliby? Historická zkušenost praví, že je na místě obezřetnost.

Historie

Po porážce Japonska v roce 1945 byla Korea rozdělena vítěznými státy USA a SSSR na dvě části, severní, ovládanou Sovětským svazem, a jižní, ovládanou USA. Jejich hranici tvořila 38. rovnoběžka. Jelikož se obě okupační správy nedokázaly dohodnout na společné správě, došlo v roce 1948 ke vzniku dvou ideologicky antagonistických států, Korejské lidově demokratické republiky a Korejské republiky. Následně stáhly z Koreje své jednotky USA i SSSR.

Korejská válka

Dne 25. června 1950 překročila vojska severokorejské lidové armády 38. rovnoběžku (demarkační linii) s cílem sjednotit Koreu pod komunistickou vládou. Následně byly do Koreje povolány jednotky OSN v čele s USA, aby čelily invazi. Na severokorejské straně se do války později zapojila také Čína a v menší míře i SSSR. V průběhu války došlo několikrát ke změně situace. K příměří mezi OSN na jedné straně a KLDR s Čínou na druhé došlo 27. července 1953 (Korejská republika a KLDR jsou oficiálně stále ve válečném stavu).

Libyjský scénář údajně v KLDR údajně nebude

“V KLDR nebude libyjský scénář. Místo toho tam bude vystaven jihokorejský model, pokud se Washington a Pchjongjang dohodnou”, řekl novinářům americký prezident Donald Trump. „V Libyi jsme zničili zemi… Nebyla žádná dohoda, že tam zůstane Kaddáfí. Libyjský model je zcela jiný, než ten co bude s Kim Čong-unem,” tvrdil Trump. „Zůstane tam v zemi. Bude řídit zemi. Jeho země bude velmi bohatá. Bude to jihokorejský model rozvoje,” snažil se přesvědčit novináře americký prezident.

Odstoupení USA od dohody s Íránem

Příkladem toho, kdy Spojené státy nedostály svým závazkům je tzv. jaderná dohoda s Íránem z roku 2015. Prezident Trump nedávno oznámil, že USA odstupují od této smlouvy, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama, a to z důvodu její údajné nevýhodnosti.

Není to v historii poprvé, kdy USA nedostály svým závazkům a uzavřeným smlouvám. Jejich zahraniční politika se totiž řídí jenom a pouze výhodností pro ně samé. To by mělo být výstrahou i pro současné vedení Severní Koreje a zejména pro Kim Čong-una.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.