Ekonomika

KOMENTÁŘ: USA – plnou parou ke krachu?

USA jsou dnes na federální úrovni celkově více zadluženy, než byly před minulou krizí. A ne o trošku, ale o hodně. Až přijde krize, nebudou mít žádný polštář, kterým by se její dopady mohly mírnit.

Státní dluh

USA měly v roce 2012 státní dluh zhruba 16,777 319 bilionů amerických dolarů, což je asi 107 % jeho HDP. Tento dluh je nejvyšší na světě a roste rychleji než HDP. V roce 2011 státní dluh převýšil HDP a dostal se vůči němu na úroveň 102,9%.

Státní dluh USA narůstá zejména od počátku 80. let, kdy byl americkým prezidentem zvolen Ronald Reagan. Nárůst se podařilo zastavit v 90. letech Billu Clintonovi. Od počátku 21. století však státní dluh opět strmě narůstá.

Věřitelé

Věřitele amerického státního dluhu tvoří z přibližně poloviny Federální rezervní systém a mezivládní domácí holdingy, z 28% zahraniční a mezinárodní věřitelé, zbytek domácí státní a místní vlády, vzájemné fondy atd..

Ze zahraničních věřitelů, kteří drží celkově 28% dluhu, mají největší podíly Čínská lidová republika (24%; 6,7% celkově), Japonsko (20,7%; 5,8% celkově), země OPEC (6,6%; 1,8% celkově), kartel karibských států zahrnující Bahamské ostrovy, Bermudy, Kajmanské ostrovy, Nizozemské Antily, Panamu a Panenské ostrovy (5,75%; 1,6% celkově), Brazílie (4,8%; 1,3% celkově) a další.

Splacení dluhu?

Spojené státy nejenže se nesnaží dluh snižovat, ale nadále a v posledních letech velmi rychle jej prohlubují. Na zvýšení dluhu se podílejí velkou měrou extrémně navýšené výdaje na zbrojení. Z tohoto vývoje lze usuzovat, že USA svůj dluh už nikdy nesplatí.

Pokud se týká interních věřitelů (Federální rezervní systém atd.), jedná se jednoduše řečeno o tištění peněz, které nejsou kryty odpovídající hodnotou vytvořeného domácího produktu.

Tento rozdíl způsobuje postupné zvyšování inflace a oslabování amerického dolaru, což bude znehodnocovat úspory amerických domácností, ale na druhou stranu zlevňovat americké zboží pro zákazníky z jiných zemí.

Pokud se týká věřitelů ze zahraničí, těm se oslabováním dolaru sníží výnosy z držení amerických státních dluhopisů. Každopádně není reálné plné splacení amerického státního dluhu, protože už dlouho si na splácení starých dluhů půjčuje americká administrativa prodejem nových státních dluhopisů.

Růst tažený dluhem

Spojené státy se zadlužují, i když rostou. Argumentace “zadlužme se, abychom nakopli ekonomiku” se ukázala jako lichá. Spíše je to již dlouhou dobu tak, že dluh táhne růst. Trošku zjednodušeně řečeno: je to, jako byste si půjčili půl milionu a pak se v hospodě vytahovali, že jste o půl milionu bohatší.

Ekonomika USA byla a je dopována jak nízkými úrokovými sazbami (monetární politika), tak zadlužováním (fiskální politika). Výsledkem je rozmazlené, “drogami” napuchlé hospodářství, které si bude jen těžko odvykat a chodit po svých, bez opory.

Pro případ nové ekonomické krize, která určitě přijde (je to jen otázkou času), jsou na ni Spojené státy připraveny podstatně hůře, než tomu bylo při poslední krizi v roce 2008. Hrozí zde opět reálné nebezpečí, že do ní stáhnou i ostatní svět.

Zdroje: Wikipedia.org, Ihned.cz

-rh-

3 komentáře

  1. Martin Rubáš says:

    Je to tak. Další recese bude pro USA smrtelná. Zvyšování úrkových sazeb ze strany Fedu povede k recesi. Vždy to tak bylo. Růst měnové zásoby v USA se zastavuje, co je předzvěst rfecese. Bohužel se to pak dotkne i nás.

    http://www.epshark.cz/clanek/482/usa-rust-penezni-zasoby-se-zastavil-recese-je-na-blizku

  2. Vladimír Vích says:

    It is better to lose the war alongside the Americans than win the war alongside the Russians.

  3. Hello, thank you for your comment. But probably you didn´t understand the article – it´s about the economy, not about war. Anyway, I think that the worst possibillity is to lose a war against Americans. Many countries in the world have so experiencies…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.