Domácí

KOMENTÁŘ: Vzdali jsme se vlastní zahraniční politiky?

V posledních týdnech jsme byli svědky několika událostí, které se dotýkaly naší zahraniční politiky a našich vztahů k zahraničí. Oficiální reakce ze strany našeho Ministerstva zahraničí ukazují na to, že jsme se vzdali vlastního názoru a pouze papouškujeme, co je nám doporučováno a nebo vnucováno.

Kauza Skripal

Přestože dosud nebyly veřejnosti předloženy Velkou Británií žádné přesvědčivé důkazy, byli jsme ochotni se připojit k nesmyslné diplomatické akci vůči Rusku a vyhostili jsme ruské diplomaty. Pod záminkou “solidarity” jsme si tak s Ruskem bezdůvodně zhoršili vzájemné vztahy.

Kauza Nikulin

V této záležitosti jsme byli asi nejvíce poníženi, když jsme vydali údajného hackera Spojeným Státům na základě evidentního amerického nátlaku, kdy si pro něj osobně přijel třetí nejdůležitější člověk USA Paul Ryan.

Agrese vůči Sýrii

Bohužel i v tomto případě jsme ústy ministra zahraničí Martina Stropnického přispěchali s podporou pro toto flagrantní porušení mezinárodního práva.

Co tyto případy spojuje?

Ve všech případech podpora a nebo podrobení se zahraničním zájmům bez jakýchkoliv pochyb, zda naše podpora je správná, na základě skutečných důkazů.

Naše zahraniční politika by měla hlavně hájit zájmy naší země v zahraničí, namísto toho v poslední době pouze děláme to, co po nás ostatní chtějí. “Pochvaly”, kterých se nám za tuto servilnost dostává, jsou už pouze trapným potvrzením naší “poslušnosti”.

Dobrý herec, špatný politik

Martin Stropnický, který by měl naši zahraniční politiku tvořit, byl možná dobrý herec, ale je evidentně špatný ministr zahraničí. Jeho názory na mezinárodní události jsou evidentně a nekriticky jednostranně servilní vůči Západu.

Je otázkou, zda je u něj absence vlastního názoru způsobena pouze leností a nebo hloupostí. Každopádně jeho beznázorovost škodí v dlouhodobém horizontu zájmům této země a řadí nás do kategorie banánových republik, které jen bezvýhradně poslouchají své chlebodárce.

-rh-

One Comment

  1. Martin Rubáš says:

    Assad nemal žiadnu motiváciu k útoku plynom. Naopak teroristi, saudovia, vojensko-priemyslový komplex USA a Izrael ano, takže možeme přepodkladať kdo je za tým útokom.

    http://www.epshark.cz/clanek/610/ron-paul-tvrzeni-ze-prezident-basar-al-assad-zabiji-vlastni-lidi-plynem-je-totalni-nesmysl

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.