K aktuální situaci ohledně šíření koronaviru v ČR se vyjádřil mimo jiné i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Přiznal, že kvůli tomu, že jsme členy EU a Schengenského prostoru, nemůžeme omezit pohyb cizinců na našem území (viz ZDE).
Cizinci mohou být rizikem
“Cizinci, kteří v Itálii v uplynulých týdnech pobývali, se v Česku můžou pohybovat bez omezení,” připustil Prymula. „V rámci EU nemůžeme omezovat volný pohyb osob v rámci Schengenského systému. Nemůžeme proto limitovat pohyb osob cizích států. Nejsme schopni je donutit k tomu, aby v Česku vyhledali lékaře. Je pravdou, že mohou být rizikem,” prohlásil Prymula. To je v ostrém kontrastu s mimořádnými opatřeními, kterým se musí podrobit čeští občané. Od soboty platí např. opatření, podle nějž všichni lidé, kteří se do odvolání vrátí z území Itálie, musí zůstat ve čtrnáctidenní domácí karanténě. Za její porušení hrozí až třímilionová pokuta.
Itálie jako evropský zdroj nákazy
V Česku během pátku přibylo sedm nových případů nákazy koronavirem. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch když potvrdil, že se nemocí COVID-19 v tuzemsku nakazilo už 19 lidí. Nejstaršímu pacientovi je 68 let. Mezi nakaženými je i dvanáctiletá dívka a také roční kojenec. Tři z nakažených jsou v domácím léčení, mezi nimi právě i roční dítě. „Všechno jsou to cestovatelské anamnézy, s výjimkou jednoho případu v Ústeckém kraji. Infikovaná žena se ale nakazila od příbuzných, kteří cestovali po Itálii,” potvrdil Vojtěch. 17 z 19 pacientů bylo v posledních týdnech na území Itálie.
Rudolf Hruboň