Letouny Boeing 737 MAX nedodané zákazníkům; Foto: Bruce Sounder / Wikimedia Commons

Letouny Boeing 737 MAX nedodané zákazníkům; Foto: Bruce Sounder / Wikimedia Commons

Zahraniční

KRIZE: Boeing neobdržel v červenci jedinou novou zakázku

Americký výrobce letadel Boeing v červenci nezískal žádnou novou objednávku na svá letadla, klienti naopak zrušili objednávky na 43 jeho letadel 737 MAX. Informují o tom světové agentury.

Úspěšnější Airbus

Konkurenční evropský výrobce Airbus v červenci získal první zakázky za tři měsíce, a to na čtyři letadla, informují tiskové agentury. Boeing dodal v červenci jen čtyři letadla, zatímco loni to bylo ještě 19 strojů. Odbyt je pro výrobce letadel důležitý, protože letecké společnosti zaplatí většinu z kupní ceny letadla, až stroj skutečně obdrží. Airbus v červenci dodal 49 letadel. Letos Boeing zatím dodal zákazníkům 74 letadel. V roce 2018, ještě než byl zastaven provoz letounů 737 MAX, dodal Boeing za celý rok rekordních 806 letadel.

Paralýza letecké dopravy

Pandemie nemoci COVID-19 paralyzovala leteckou dopravu a letecké společnosti teď mají k dispozici více letadel než potřebují. Aerolinky také ve snaze co nejvíce ušetřit přistupují k odkladu nebo rušení objednávek. Boeing navíc stále usiluje o získaní povolení k opětovnému zahájení provozu strojů 737 MAX od úřadů v USA a dalších zemí, aby mohl obnovit dodávky tohoto letounu. V letošním roce Boeing přišel celkem o zakázky na 836 letadel, z toho 398 tvoří letadla 737 MAX. Společnost přitom získala za sedm měsíců objednávky pouze na 59 letadel.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň