Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Zahraniční

KURZ: V případě schválení chce vakcínu Sputnik V vyrábět i Rakousko

V případě schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) by rakouský kancléř Sebastian Kurz chtěl ruskou i čínskou vakcínu vyrábět v Rakousku. “V této věci nesmí existovat žádná geopolitická tabu,” prohlásil v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag (viz ZDE).

Potřeba vakcíny co nejdříve

Po schválení obou vakcín „by se Rakousko zcela určitě pokusilo poskytnout výrobní kapacity u vhodných domácích podniků pro ruské nebo čínské očkovací látky”, řekl Kurz. „Stejně jako pro výrobce z ostatních zemí,” dodal kancléř. „Jde přece o to získat rychle co nejvíce bezpečné vakcíny – a je jedno, kdo ji vyvinul,” zdůraznil Kurz, který se podle APA už ve čtvrtek vyslovil pro to, aby EMA zkoumala i možnost schválení vakcín z Ruska a Číny. V tomto ohledu podle šéfa rakouské vlády nesmí existovat „geopolitická tabu”. Na otázku, zda by se sám nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V nebo čínským preparátem, Kurz odpověděl kladně. „Ano, pokud budou očkovací látky v Evropě schváleny,” řekl. U očkovacích látek jde jedině o účinnost, bezpečnost a o rychlou použitelnost, ne o geopolitické boje, zdůraznil Kurz.

Evropská byrokracie na obtíž

O možné výrobě ruské vakcíny na Slovensku hovořil v sobotu slovenský premiér Igor Matovič (viz ZDE). Za nynější nedostatečné zaopatření občanů unijních zemí vakcínami může podle Kurze i pomalost ve schvalovacím procesu. Rakouský konzervativní politik považuje za „problematické, jak byrokraticky a pomalu pracuje Evropská agentura pro léčivé přípravky při schvalování očkovacích látek. Jako první v EU předběžně schválilo ruskou vakcínu Sputnik V v lednu Maďarsko. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Podmínečnou registraci v Maďarsku získala také vakcína čínské firmy Sinopharm. Český premiér Andrej Babiš v pátek v Budapešti uvedl, že pokud by Česko mělo možnost získat i jinou než v EU schválenou vakcínu, mohlo by zvážit podobný postup jako Maďarsko (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň