Sídlo Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni; Foto: Thjurexoell / Wikimedia Commons

Sídlo Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni; Foto: Thjurexoell / Wikimedia Commons

Zahraniční

MAAE: Írán plní závazky podle jaderné dohody

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že Írán pokračuje v plnění podmínek dohody ohledně svého jaderného programu i když zvyšuje zásoby nízce obohaceného uranu a těžké vody. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zprávu MAAE (viz ZDE).

Írán stále plní dohodnuté limity

Podle dokumentu ukazatele Íránu nepřesahují limity stanovené v jaderné dohodě s USA z roku 2015 JCPOA. Je to první zpráva, kterou zveřejnila MAAE po tom, co Teherán prohlásil, že navyšuje výrobu nízce obohaceného uranu a těžké vody a částečně pozastavuje plnění podmínek jaderné dohody. Uvádí se, že k 26. květnu měl Írán 125,2 metrických tun těžké vody, což svědčí o nárůstu o 0,4 tuny v porovnání s únorem, ale stále je to pod limitem 130 tun. Ohledně obohaceného uranu se uvádí, že k 20. květnu Írán navýšil zásoby na 174.1 kg (383 liber) v porovnání s 163.8 kg v únoru. Je to však také v rámci stanovených limitů. Jaderná dohoda s Íránem uvádí, že země je limitována vlastnictvím 300 kilogramů obohaceného uranu úrovní 3,67 procenta. Částí dohody je, že Írán může uran, který je obohacen na vyšší hodnotu, vyměnit na mezinárodním trhu za přírodní uran.

Pozastavení plnění dohody ze strany Íránu

Írán 8. května prohlásil, že zastavuje plnění řady bodů JCPOA ohledně íránského jaderného programu v části, která se týká zásob obohaceného uranu a těžké vody. Ve stejný den před rokem Washington jednostranně odstoupil od dohody a znovu uvalil sankce na Teherán. Írán vysvětlil svá opatření porušeními jaderné dohody ze strany USA a americkými sankcemi vůči Íránu a také neschopností dalších členů dohody (Německa, Francie, Velké Británii, Číny a Ruska) v potřebné míře vyřešit vzniklé problémy. Írán varoval, že členské země dohody mají 60 dnů, aby zabezpečily zájmy Íránu. Teherán slíbil, že se vrátí k plnění pozastavených závazků, pokud budou vyřešeny vzniklé problémy. Smlouva JCPOA byla uzavřena v roce 2015, dohoda umožnila zrušit sankce proti Íránu výměnou za omezení jaderného programu Teheránu. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa ale tvrdila, že nové sankce přinutí Írán sednout si za jednací stůl a podepsat „lepší“ dohodu. Teherán několikrát odmítal podobné nabídky a zdůrazňoval, že nebude jednat pod tlakem Washingtonu.

Rudolf Hruboň