Neúspěšný projekt Lidé PRO, za nímž stál bývalý předseda kontroverzního spolku Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, vybral od 23. října na transparentní účet 5,8 milionu korun. Nyní zůstalo na účtu jen něco přes 60 tisíc. Upozorňuje na to server Novinky (viz ZDE).
Minář nakládal s penězi sám
Spolek Lidé PRO na webu vybízel sympatizanty k pravidelné i jednorázové finanční podpoře. Mnoho lidí jej vyslyšelo a posílalo stokorunové i tisícikorunové částky. Účet, na který se peníze posílaly, ale nepatří hnutí Lidé PRO, registrovanému na ministerstvu vnitra až loni v prosinci, ale spolku Pro ČR, z. s., jemuž Minář předsedá a má podle stanov právo nakládat s veškerým jeho majetkem sám. „Předseda je statutárním orgánem. Zastupuje spolek ve všech záležitostech, jedná jeho jménem, přijímá zaměstnance jménem Spolku a ukončuje jejich pracovní poměr, rozhoduje o pořizování majetku Spolku a o nakládání s ním, svolává členské schůze a vede jejich zasedání,“ je uvedeno ve stanovách.
Za neúspěch prý může COVID
“Jsem přesvědčen, že jeden z důvodů neúspěchu je současná covidová situace, která nepřeje kontaktu mezi lidmi, tedy něčemu, v čem je Mikuláš Minář velmi silný,“ napsal Právu Dušan Šenkypl, jeden ze zakladatelů spolku. Protože se Minářově projektu Lidé PRO nepodařilo splnit vytyčený cíl pro kandidaturu do říjnových sněmovních voleb nasbírat půl milionu podpisů, oznámil 24. března konec. Jen devět dnů předtím ale přitom odčerpal z transparentního účtu půl milionu korun s poznámkou „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně březen 2021“.
Neprůhledné hospodaření
V únoru z účtu odešlo 1,5 milionu korun s popiskem „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně leden-únor 2021 + kompletní vývoj a údržba webu říjen 2020–únor 2021 + mailing říjen 2020–únor 2021“. V lednu se zase z účtu odepsalo 1,5 milionu korun s popiskem „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně ke sběru podpisů říjen–prosinec 2020“. V prosinci byl odečten milion korun na „Přípravu startu referenda o půl milionu podpisů. Práce týmu, web, video, produkční práce, propagační materiály…“. Statisícové sumy byly z účtu odčerpány jen s dovětkem „převod mezi účty“.
Spolek bez dohledu
Útratu si mohl spolek vést podle libosti, řídit se musel pouze svými stanovami. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí byl v tomto případě mimo, protože účet nepatřil politickému hnutí, vysvětlil Právu Jan Outlý z úřadu. „Standardní strana by přebytek musela vrátit dárci. Pokud to není možné, musí peníze vrátit do státního rozpočtu. Nezávislý kandidát posílá přebytky na charitu. Ale tento účet patří spolku, který se nemusí řídit zákonem o politických stranách,“ vysvětlil Právu. Za co spolek utratil peníze, které vybral od lidí na kampaň pro volby, do kterých se nepustí, není jasné.
Ondráčka se distancuje, Minář mlží
„Ukončení a finanční vypořádání projektu řeší Mikuláš Minář, obraťte se na něj,“ odpověděl Právu exšéf Transparency International David Ondráčka, který s Minářem spolupracoval. “Naši kampaň jsme v říjnu a listopadu intenzivně připravovali a trvala další čtyři měsíce – od prosince do března. Celkem tedy jde o šest milionů za šest měsíců. To nejsou v kontextu politické kampaně nijak přehnané náklady. Rozjezd nového hnutí s celorepublikovým zásahem fakt není levná záležitost,“ uvedl Minář na svém profilu na sociální síti. Konkrétní údaje ale neuvedl.
Zpracoval Rudolf Hruboň