Zahraniční

Ministerstvo zahraničí Německa: Otázka vstupu Ukrajiny do EU není na pořadu dne

Mluvčí ministerstva zahraničí Německa Martin Schäfer komentoval na pondělním briefingu vyhlídky na členství Ukrajiny v EU ve světle britského Brexitu.

“Otázka členství Ukrajiny v EU není v dohledné budoucnosti aktuální ani pro ministra zahraničí (Frank-Waltera Steinmeiera), ani pro celou Evropskou unii,” prohlásil Schäfer, když odpovídal na otázky novinářů.

Reagoval tak na dnešní prohlášení Nejvyšší rady Ukrajiny, která deklarovala údajnou připravenost země nahradit v EU Velkou Británii, která se rozhodla minulý týden unii opustit.

Diplomat dodal, že pokud se týká otázky členství Turecka v EU “jedná se o dlouhý proces, v němž se ocitáme. Tento proces není snadný, naopak, je velmi obtížný z mnoha důvodů,” uzavřel Schäfer.

Kyjev podepsal dohodu o přidružení s Evropskou unií v roce 2014, avšak záruky členství v EU tento dokument neobsahuje. Jak před časem prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, proces přípravy Ukrajiny na vstup do EU a NATO bude vyžadovat 20-25 let.

Ankara podepsala dohodu o přidružení s Evropskou unií dokonce již v roce 1963. Přístupová jednání začala ale až v roce 2005. Od té doby se obě strany dohodly na řadě technických bodů, které Turecko musí splnit. Zbývá splnit 17 bodů a o čtyřech se jedná.

-rh-

One Comment

  1. A.P. Kopsky says:

    Nemecke panstvo nas opet blbne. Drang nach Osten je v jejich krvi a nikdy neprestane. Pouze Rus jim zase bude muset pripomenout minulost …

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.