Mezinárodní vesmírná stanice; Foto: NASA / Wikimedia Commons

Mezinárodní vesmírná stanice; Foto: NASA / Wikimedia Commons

Zahraniční

NASA: Američané byli nuceni platit Rusku za cesty do vesmíru

Kolem čtyř miliard dolarů – takovou částku musel zaplatit americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v minulých letech svým ruským protějškům, aby mohl poslat astronauty do vesmíru. Vyplývá to ze zprávy NASA (viz ZDE).

Doprava na ISS

Podle uvedených údajů zakoupila NASA do července tohoto roku 70 míst v ruských kosmických lodích za 3,9 miliard dolaru. Pomocí Sojuzu dopravuje NASA americké astronauty a astronauty partnerských zemí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpátky na Zem. Ve zprávě se dále uvádí, že během 20 let existence ISS se uskutečnilo 85 pilotovaných letů ruských Sojuzů a amerických raketoplánů. Během tohoto období stanici navštívilo 239 astronautů a kosmonautů.

USA chtějí opět létat samy

Spojené státy ztratily možnost samostatně posílat astronauty na ISS, když byl v roce 2011 po několika katastrofách ukončen program letů neefektivních raketoplánů. Od této doby byla NASA nucena dopravovat do vesmíru své astronauty ve spolupráci s ruskou společností Roskosmos. V pátek americký viceprezident Mike Pence během svého projevu ve výzkumném středisku NASA Ames Research Center uvedl, že již před začátkem jara roku 2020 by měly být USA opět schopné poslat své astronauty na ISS pomocí vlastní lodi. „Před jarem příštího roku uvidíme, jak se do vesmíru dostane americký astronaut na americké vesmírné lodi z amerického území. Budeme mít své vlastní dopravní prostředky na oběžnou dráhu a už nebudeme muset létat na ruských lodích,“ sdělil Pence.

Zkáza raketoplánu Columbia; Reprofoto: YouTube

Projekty SpaceX a Boeing

Od roku 2014 americké soukromé společnosti SpaceX a Boeing vyvíjejí kosmické lodě s posádkou na základě smlouvy s NASA, ale dosud není jasné, kdy budou uvedeny do provozu. Současně v NASA přemýšlejí o nákupu dalších míst v ruských lodích pro rok 2020. V březnu letošního roku SpaceX odeslala k ISS vlastní kosmickou loď Crew Dragon, což se stalo prvním zkušebním letem v rámci programu Commercial Crew Transportation Capability. Let se uskutečnil bez posádky.

V listopadu Boeing během testovacího letu vyzkoušel evakuační systém lodi Starliner. Jeho vypuštění bez posádky je naplánováno na 17. prosinec. Otestovat schopnosti evakuačního sytému Crew Dragon hodlají i v SpaceX – zkouška se má také uskutečnit v prosinci. Pilotované vypuštění nejnovější lodi, původně plánované na rok 2019, se nyní očekává v první polovině roku 2020.

Rudolf Hruboň