Ekonom Daniel Münich; Foto: Archiv Daniela Münicha

Ekonom Daniel Münich; Foto: Archiv Daniela Münicha

Domácí

NÁZOR: Ekonomiku jsme už měli vypnout. Následky poneseme déle, říká ekonom

“Koronavirovou nákazu řešíme systémem brzda-plyn. Jen teď se bojíme tu brzdu sešlápnout,” upozorňuje ekonom Daniel Münich v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy (viz ZDE).

Český trh práce je hodně lenivý

„Český trh práce je hodně lenivý. Velice pomalu reaguje na šoky, ať už negativní nebo pozitivní. Je to pravý opak Spojených států, kde s každým negativním šokem jde nezaměstnanost prudce nahoru a při každém zlepšení prudce dolů,“ popisuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy přední český ekonom Daniel Münich. Proto zatím nezaměstnanost nevyletěla do závratných výšin a drží se na úrovni, kterou Česku mohou jinde závidět. „Jenže to není pozitivní zpráva. Jak se to u nás táhne jako želé, tak dopady jsou rozložené do mnohem delšího časového úseku. Takže až se bude už všude situace zlepšovat, tak u nás ještě stále budou dobíhat ta negativa. A pozitivní oživení uvidíme mnohem později,“ dodává Münich.

Ekonomický scénář nákladů a řešení

“V zásadě je situace stejná jako na jaře. Je v sázce fungování ekonomiky, další hluboký pokles hrubého domácího produktu, propouštění, pád lidí do exekucí a chudoby, další zadlužení státu. Nové je to, že veřejné rozpočty už jednou zchudly v první vlně. Zadlužení se výrazně zvýšilo a ještě se zvýší. Bude to sekera dalších 500 miliard korun?,” pokračuje Münich. “Stejně je to s náklady, jsou to podobná řešení, která jsme navrhovali i jako ekonomický poradní tým Ústředního krizového štábu. Nejdříve to byla opatření zmrazit a pak postupně chytře rozmrazovat. K tomu přidat klíčovou pomoc, ať už to bylo dočasné pozastavení insolvencí nebo programy typu Antivirus,” dodal ekonom.

Existuje jiná cesta než uzavření ekonomiky?

“Myslím, že bez další uzávěry to nepůjde. Nic jiného nám nezbývá. První pokus jsme promarnili. Potřebujeme druhý pro dobudování kapacit trasování a testování, abychom nákazu zvládali držet na uzdě. Od určité úrovně šíření nákazy, a tu přesnou hranici nemáme definovanou, protože je částečně individuální, se lidé začnou řídit svými pocity a chránit se. To znamená, že přestanou chodit do práce, přestanou se sdružovat, omezí na minimum i nákupy a tak dále, aniž by vláda musela vyhlašovat nějaké oficiální uzavření ekonomiky,” uzavřel rozhovor Daniel Münich.

Zpracoval Rudolf Hruboň